W dzisiejszych czasach kobieta na wysokim stanowisku już nie wzbudza takiej sensacji jak kilka dekad temu. Przebyłyśmy długą drogę na szczyt i okazuje się, że nie tylko mężczyzna może zajmować eksponowane stanowisko.
Coraz więcej firm ma w swoim zarządzie kobietę, a stworzone parytety przekonują, że warto mieć kobietę szefa. Mimo iż wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje wiele stereotypów podważających kobiece kompetencje na wysokich stanowiskach.
A przecież kobiety tak jak mężczyźni posiadają odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do pracy. Tym bardziej że nasza ścieżka kariery wciąż jest dłuższa niż mężczyzn. Czym różni się kobieta szef od mężczyzny szefa?
Jakie cechy ma kobieta szef?
Kobiety mają wiele atutów, dzięki którym potrafią świetnie zorganizować pracę firmy i mają doskonały kontakt ze współpracownikami. Pierwszą z nich jest kobieca empatia. Jesteśmy w stanie wczuć się w sytuację drugiej strony, mamy większe pokłady współczucia niż mężczyźni.
Wynika to z naszej kobiecej natury. Potrafimy być bardziej „ludzkie” i umiemy postawić się w sytuacji innych. Dzięki temu dostrzegamy wszelkie niuanse i dążymy do utrzymania przyjaznej atmosfery w pracy. Potrafimy też zrozumieć inne kobiety, zwłaszcza te, które przeżywają trudne dni czy są w ciąży. Same często jesteśmy w podobnym stanie, więc to, co kobiece nie jest nam obce. Takie podejście przekłada się na większą wyrozumiałość i zrozumienie potrzeb innych.
Kobieta szef potrafi też doskonale zorganizować i zarządzać firmą. To także nasza cecha kobieca. Jako matki mamy często dosłownie „na głowie” cały dom. Pranie, sprzątanie, gotowanie, odwiezienie dzieci do przedszkola czy szkoły. Aby to wszystko sprawnie funkcjonowało, potrzebna jest osoba, która to zorganizuje. I najczęściej jest to kobieta.
Dzięki naszym wrodzonym zdolnościom dbania o ognisko domowe, nasz dom często przypomina dobrze zarządzaną firmę. Nic więc dziwnego, że domowe doświadczenia przenosimy na grunt zawodowy. Dobra organizacja to podstawa, o czym kobieta szef wie.
Ciągłe dążenie do perfekcji
Starając się dorównać mężczyznom na gruncie zawodowym, kobieta szef jest w ciągłym rozwoju. Nieustannie pragnie osiągać więcej i piąć się po szczeblach kariery. Oczywiście, o ile odbywa się to w granicach rozsądku, jest to motywujące. Dlatego wysokie ambicje powinny iść w parze z możliwościami.
Jednak dążenie do perfekcji jest zapisane w naszym kobiecym genotypie. Chcemy nie tylko być szanowane, ale także być lepsze od mężczyzn. Przez to czujemy się niepewnie w towarzystwie mężczyzn zajmujących podobne stanowiska. Chcąc udowodnić światu (choć przede wszystkim samej sobie) wymagamy od siebie i współpracowników więcej.
To nadal tak mocno zakorzenione w naszej psychice przekonanie, że nawet w dobie równouprawnienia chcemy wciąż potwierdzenia, że nadajemy się na dane stanowisko. Dlatego kobieta będzie wymagającym szefem, który nie chce iść na skróty.
Dla współpracowników czy podwładnych może to oznaczać konieczność perfekcyjnej pracy i żadnych kompromisów.
Kobieca psychika
My kobiety uznane jesteśmy za słabszą płeć. Czy jednak na pewno? Jako koronny argument w tej opinii mężczyźni wskazują to, że kobiety ciągle mówią i plotkują. Prawda jest taka, że czasem potrzebujemy komuś zwierzyć się ze swoich problemów, a plotkarzami większymi niż my są mężczyźni.
Rozmowa z bliską osobą jest dla nas kobiet jak terapia. Dzięki temu nie dusimy w sobie problemów i potrafimy stawić czoło największym wyzwaniom. To wzmacnia naszą psychikę i daje poczucie wartości. Dlatego wbrew pozorom kobiety mają silniejszą psychikę niż panowie.
Poza tym często kobiety sukcesu łączą rolę matki z karierą, co wymaga nie lada odporności psychicznej. Nie oznacza to jednak, że kobieta szef nie jest wrażliwa i odporna na wszystkie przeciwności losu. Tylko my potrafimy to „przepłakać i przegadać”, aby następnie poprawić koronę i dalej robić swoje. Dzięki temu sprawiamy wrażenie mocnych osobowości, choć tak naprawdę wcale tak być nie musi faktycznie.
To jakie jesteśmy delikatne i wrażliwe potrafimy okazać wyłącznie w gronie bliskich osób, radząc sobie wyśmienicie na polu walki, którym jest świat biznesu.