Coraz więcej firm produkcyjnych i specjalistycznych zatrudnia kobiety na wysokich stanowiskach. To nie tylko stanowisko kierownika budowy, managera ds. sprzedaży czy dyrektora w dużej firmie.
Aż 43 % firm z branży przemysłowej deklaruje zatrudnienie kobiet na stanowiskach specjalistycznych. To ogromna zmiana w kontekście kobiecych karier. Jeszcze niedawno kobieta inżynier czy kobieta jako specjalista ds. energetyki była niezwykle rzadkim zjawiskiem.
Dziś się to zmienia, przede wszystkim na dynamikę rozwoju wielu sektorów przemysłu. Okazuje się, że kobiety doskonale radzą sobie w zawodach, które dotąd kojarzyły się z mężczyznami. Jak spełniają się kobiety w pozornie męskich zawodach?
Kobiety a wielkie inwestycje
Rosnący popyt na energię przejawiający się m.in. postępującą urbanizacją, wdrażaniem nowoczesnych technologii sprawia, że wiele branż zmuszonych jest do dostosowania się do nowych warunków. Przejście od tradycyjnie postrzeganych branż, jak chociażby energetyka do nowoczesnych rozwiązań sprawia, że wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy nadążą za zmianami. Bez nich nie uda się przejście od tradycji do nowoczesności.
Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki z wielu dziedzin. Ich nowoczesne podejście, doświadczenie i przygotowanie zawodowe jest kluczem do osiągnięcia sukcesu na wielu polach gospodarki. Doskonale to widać na przykładzie przemysłu energetycznego, który przechodzi istną rewolucję. Okazuje się, że branża ta czeka na zdolnych i wykształconych ludzi, którzy podejmą i sprostają wyzwaniu. I tu ogromną rolę zaczynają odgrywać kobiety.
Pozornie męskie zawody, nagle zaczęły otwierać się na kobiety. Bo tak naprawdę ani wykształceniem, ani kwalifikacjami w niczym nie ustępujemy mężczyznom. Kobieta doskonale poradzi sobie z innowacyjnymi rozwiązaniami, potrafi odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości i idealnie sprawdzi się na wysokim stanowisku.
Zmiana na rynku pracy korzystna dla kobiet
Równe traktowanie kobiet na rynku pracy to trend, który od kilku lat możemy zaobserwować. Szturmem podbijamy nie tylko sektor biznesowy, ale także przemysł, który do tej pory zarezerwowany był dla mężczyzn. Inżynier, elektryk czy specjalista ds. cyfryzacji jeszcze niedawno kojarzył się wyłącznie z męskim zawodem.
Na szczęście zmienia się to tak szybko jak szybko następuje transformacja wielu gałęzi przemysłu. Zmiany te nie tylko są wynikiem zmian postrzegania kobiet, ale i nas samych. Coraz odważniej wychodzimy z inicjatywą, zrzeszamy się w różnych organizacjach, dbamy o samorozwój i stajemy się pewne siebie.
W efekcie najszybciej rozwijające się branże zaczęły dostrzegać kompetencje i możliwości kobiet. Także i my kobiety zauważyłyśmy w typowo męskich dziedzinach swoją szansę na rozwój kariery. Jednym z takich obszarów jest, chociażby energetyka. Potencjał tej branży, możliwości awansu oraz innowacyjne rozwiązanie wdrażane w energetyce sprawiają, że zaczęła być dla nas po prostu ciekawa.
Kobiety nie lubią stagnacji, uwielbiają zmiany i rozwój. Dlatego między innymi zaczęłyśmy spełniać się w typowo męskich branżach.
Ogromne możliwości rozwoju w pozornie męskich zawodach
Może wydawać się, że oferta dla kobiet w branży przemysłowej jest dość skromna. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Oferta pracy w energetyce dla kobiet jest bardzo szeroka. To właśnie sprawia, że coraz więcej z nas zgłasza się do pracy w tej dziedzinie. Nie tylko chętnie zatrudniamy się w brygadach pomiarowych, badawczych, ale także coraz śmielej sięgamy po wysokie stanowiska.
Praca w sektorze energetycznym to nie tylko aspekty technologiczne. Postępująca digitalizacja biznesu powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki od analizy danych i procesów biznesowych czy pozyskiwania funduszy unijnych. To właśnie dlatego coraz częściej na tego rodzaju stanowiskach zasiadają kobiety. Wynika to nie tylko z parytetów zatrudnienia, ale także z naszej mentalności.
W typowo męskich branżach kompetencje „miękkie” są mniej przydatne z uwagi na specyfikę pracy. Dlatego coraz częściej kobiety zdobywają “twarde” kompetencje, czyli specjalistyczne, merytoryczne i praktyczne. To stawia nas na równi z mężczyznami, z którymi możemy konkurować w takich dziedzinach jak energetyka, atomistyka czy inżynieria. To dla nas także nowe wyzwanie, które może dać nam ogromne możliwości rozwoju zawodowego w branżach zdominowanych przez mężczyzn.