Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez leków. Sięgamy po nie gdy boli nas głowa, odczuwamy dyskomfort czy po prostu, gdy chcemy poczuć się lepiej.
Okazuje się, że niestety większość z nas zbyt często sięga po lek, zamiast próbować zwalczyć dolegliwości naturalnymi metodami. Leki są dla nas łatwym sposobem na szybkie osiągniecie efektu zdrowia. Tyle tylko, że wiele leków działa na nasz organizm destrukcyjnie.
Dlatego coraz częściej interesujemy się homeopatią i preparatami, które zamiast chemii mają w składzie naturalne substancje. Czym więc jest homeopatia i czy faktycznie może pomóc? Oto kilka faktów i mitów na ten temat.
Czym jest homeopatia?
To nic innego jak leczenie podobnego podobnym czy według praw natury. Homeopatia to jednak dziedzina, która wzbudza wiele kontrowersji. Wokół niej narosło tyle samo prawd co fałszów, dlatego niektórzy wolą trzymać się od niej z daleka.
Jakie są zasady homeopatii? Jej początki sięgają XVIII wieku, a za jej twórcę uważany jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Homeopatia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, która w przeciwieństwie do tradycyjnej bazuje przede wszystkim na naturalnych substancjach.
Jej bazą są zioła, minerały oraz surowce pochodzenia zwierzęcego. Wykorzystuje się je głównie do zwalczania dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy zapalenia płuc. Preparaty homeopatyczne zawierają niewielkie dawki substancji czynnych, gdyż w procesie wytwarzania jest ona wielokrotnie rozcieńczana.
Główną zasadą homeopatii jest „podobne leczy podobne”. Jej zwolennicy uznają, że to, co u zdrowego człowieka wywołuje określone reakcje organizmu, w przypadku choroby może pomóc ją zwalczyć. Ile zatem jest w tym prawdy, a ile mitów?
Preparaty homeopatyczne to leki. PRAWDA
Zgodnie z prawem unijnym preparaty homeopatyczne uznane są za produkty lecznicze. W Polsce produkty te dopuszczone są do obrotu na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Ich dystrybucja odbywa się pod kontrolą Nadzoru Farmaceutycznego. W odróżnieniu jednak od konwencjonalnych leków, preparaty homeopatyczne, aby mogły być dopuszczone do sprzedaży, nie muszą mieć potwierdzonego badaniami klinicznymi działania.
Wszystkie leki homeopatyczne dostępne są bez recepty. MIT
Co prawda wiele z tych preparatów można kupić bez recepty, nadal jest wiele dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza. Okazuje się, że dawki leków homeopatycznych dostępnych na receptę są niższe, niż tych dostępnych na receptę.
Zupełnie inaczej niż w przypadku konwencjonalnych leków. Wynika to z faktu, że preparaty homeopatyczne zalecane są do długotrwałej terapii, a dawki substancji czynnych w nich zawartych są bardziej rozcieńczone.
Leki homeopatyczne nie są refundowane. PRAWDA
Faktycznie, preparatów medycyny niekonwencjonalnej nie kupimy na zniżkę. Jednak Polska nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Wiele krajów europejskich takich jak m.in. Francja czy Wielka Brytania zrezygnowało z dofinansowania leków homeopatycznych.
Leki homeopatyczne nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych. MIT
Uznaje się, że stosowanie leków homeopatycznych niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań. Wynika to jednak nie z ich wyjątkowego składu, a raczej z niskich dawek substancji czynnych. To właśnie sprawia, że z reguły są bezpieczne dla zdrowia.
Nie oznacza to jednak, że nie są obojętne dla organizmu. W ulotkach wielu z nich możemy znaleźć dość długą listę możliwych działań niepożądanych. Poza tym stosowanie takich produktów nawet według informacji producenta może prowadzić do „wstępnego pogrożenia stanu zdrowia”. Dlatego, zanim zaczniemy je stosować należy skonsultować się z lekarzem i na pewno nie przekraczać zalecanej dziennej dawki preparatu.
Leczyć się można na wiele sposobów. Osoby, które od medycyny konwencjonalnej wolą homeopatię wskazują, że największą korzyścią z jej stosowania jest naturalny skład leków.
Jednak nie zapominajmy, że niektórych chorób nie wyleczymy ani ziołami, ani naturalnymi preparatami. Dlatego z homeopatii warto korzystać rozsądnie, a w przypadku braku efektów kuracji homeopatycznej zwrócić się do lekarza medycyny konwencjonalnej.