kot

Koty to niesamowite zwierzęta. Mówi się, że chodzą własnymi ścieżkami, są niezależne i przywiązują się do miejsca. Koty potrafią doskonale komunikować się ze swoim właścicielem, mimo iż to psy uważane są za najbardziej kontaktowe zwierzęta.

I nie jest prawdą, że nie odczuwają potrzeb interakcji z człowiekiem. Potrzebują i potrafią ją nawiązać. Tylko człowiek powinien wiedzieć, jak odczytywać mowę ciała i jego zachowanie.

Koci język – czym jest dla człowieka?

Wszystkie żywe istoty mają wypracowany swój własny system komunikowania się. Także i nasze zwierzaki. Mimo iż psy czy koty nie potrafią mówić ludzkim głosem, jednak doskonale potrafią porozumiewać się niewerbalnie. Ich mowa ciała potrafi czasem powiedzieć nam więcej niż słowa. Jaki jest więc język kota?

To przede wszystkim złożony system mimiki, postawa i ułożenie ciała. Ponadto koty potrafią wydawać także różnorodne dźwięki. Każdy z nas zna mruczenie, mlaskanie czy miauczenie. To właśnie jeden z elementów kociego języka.

Co prawda mimika u kotów jest znacznie mniej rozwinięta niż u psów, jednak i koty potrafią stroić miny. Jednak wiele osób ma problem z interpretacją mimiki kociego pyszczka. Jednak obserwując pupila, możemy kilka z takich zachowań wyłapać i zrozumieć.

Oprócz wyrazu pyszczka warto też zwrócić uwagę na kocie uszy. Z ich pomocą koty także komunikują się ze światem. To one, a właściwie małżowiny uszne są tą częścią kociego ciała, którą najczęściej się komunikują.

Jak interpretować zachowanie kota?

Jednym z najważniejszych elementów kociego języka są jego uszy. Z ich ułożenia i ruchów możemy wyczytać naprawdę sporo emocji. Zrelaksowany kociak ustawia uszy lekko do przodu i na boki.

Skierowane do przodu uszy oznaczają stan wyższej czujności lub zainteresowanie czymś. Z kolei gwałtowne ruchy uszami oznaczają zdenerwowanie, a skierowane do tyłu bojowy nastrój. Postawę obronną zdradzą nam zaś uszy przylegające płasko do głowy kota. Jak widać, człowiek jest w stanie odczytać emocje i nastrój kota.

Warto również zwrócić uwagę na oczy kota. One też zdradzą nam jego emocje. Jeśli są szeroko otwarte, mogą oznaczać, że nasz kociak się boi, albo jest czymś bardzo zainteresowany. Szeroko otwarte źrenice mogą z kolei oznaczać silne emocje u kota. Jednak nie powinniśmy wyciągać zbyt pochopnych wniosków, widząc szeroko otwarte oczy i duże źrenice u kota. Czasem może być to po prostu reakcja na słabe światło.

Jednak intensywne wpatrywanie się kota w człowieka lub inne zwierzę może oznaczać stan niepewności u zwierzaka, lub groźby. Z drugiej jednak może też oznaczać silne przywiązanie do nas. Dlatego to, jak należy rozumieć koci język, zależy przede wszystkim od sytuacji.

Trochę inaczej sprawa wygląda z wargami kota. Jeśli są uniesione i obnażają zęby, podobnie jak u psa oznaczają groźbę i agresję. Zatem kot, tak jak pies nie „uśmiecha się” zębami jak człowiek. Obnażone zęby oznaczają wściekłość lub strach.

Dlatego lepiej takiego kota zostawić w spokoju niż próbować przytulić. Jednak taka mimika może mieć także zupełnie inną przyczyną. Kot po prostu może być niedotleniony, zmęczony lub zestresowany.

Co nam mówi zachowanie kota?

Jak widać, kot jest bardzo elokwentnym stworzeniem. Swoje emocje okazuje także postawą, zachowaniem i określonymi ruchami. Koty są w stanie wiele emocji pokazać ogonem, a ludzie często interpretują je tak jak u psa. Tymczasem należy rozumieć je trochę inaczej.

Pies, gdy macha ogonem wyraża najczęściej swoje zadowolenie. Kot z kolei informuje nas o swoim niezadowoleniu, choć nie zawsze. Czasem koty machają ogonem w chwili absolutnej radości. Raczej więc powinniśmy je rozumieć jako stan silnych emocji, które kotłują się w zwierzaku. W ten sposób też kot nas informuje, że coś się z nim dzieje. Mogą być to zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje.

Uważnie obserwując kota, również po jego postawie możemy wywnioskować, co chce nam „powiedzieć”. Wyprostowane łapy, najeżona sierść i ciało wygięte w łuk na pewno oznaczają postawę obronną. W ten sposób kot chce wydawać się większy i groźniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Doskonale to widać u kociąt, które wściekłe stroszą sierść, wyginają ciało i unoszą ogon. Jeśli kot przykuca i kuli się w sobie, oznacza to lęk. W ten sposób zwierzę chce przekonać świat, że jest mały, niegroźny i nie ma złych zamiarów.

Zatem, jak zrozumieć kota? Przede wszystkim zacznijmy mu się przyglądać i obserwować. Dzięki temu będziemy w stanie łatwiej zrozumieć, co chce nam zakomunikować.