cierpiąca kobieta w toksycznej relacji

Gdyby wszystkie osoby w naszym otoczeniu działały na nas pozytywnie, byłoby idealnie. Niestety, nie wszystkie z nich mają na nas korzystne działanie i nie w każdym towarzystwie czujemy się komfortowo.

Toksyczne osoby, bo o nich mowa niestety są wśród nas i często ich obecność działa na nas negatywnie. Czujemy się wśród nich gorzej niż normalnie, stajemy się nerwowe i zestresowane. Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Kim jest toksyczna osoba?

Takie osoby są wśród nas. Może być to kolega, koleżanka, współpracownik, szef, a nawet bliska osoba. Toksyczność może też przybierać różne formy. Może objawiać się w postaci plotek, wyzwisk, kłamstw czy fizycznego i psychicznego znęcania się nad inną osobą. Jedno jest pewne, jeśli znalazłyśmy się w takich sytuacjach, jak najszybciej powinnyśmy zakończyć tę relację trzymać się od takiej osoby jak najdalej.

Co jednak, gdy jest to niemożliwe, gdyż toksyczną osobą jest szef czy partner? To trudne, aby unikać konfrontacji z nimi. Dlatego przede wszystkim warto wiedzieć, czy faktycznie dana osoba jest toksyczna i czy można jakoś uzdrowić tę relację.

Czasem wystarczy szczera rozmowa i określenie zachowana drugiej osoby, aby zmieniła nastawienie do nas. Jak rozpoznać, że faktycznie jest to osoba toksyczna?

Trujące relacje z toksyczną osobą

Okazuje się, że większość z nas była w swoim życiu w toksycznym związku. Co prawda, najczęściej kojarzymy to z relacją intymną, ale nie zawsze tak jest. Najbardziej widoczna toksyczność występuje w bliskich, bardzo prywatnych relacjach, jednak nie zawsze.

Niektóre z nas doświadczyły pracy z toksycznym szefem, inne dorastały z toksycznym rodzeństwem, a jeszcze inne miały toksyczną koleżankę. Wejście w taką relację zawsze odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Przez nią możemy doświadczać frustracji, depresji czy napięcia.

Jeśli jesteś wciąż poddenerwowana w towarzystwie określonej osoby, czujesz się nieswojo i źle, być może łączy was właśnie toksyczna relacja. Ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać przyczynę naszego złego samopoczucia i jak najszybciej wyjść z takiej relacji. Istnieje kilka symptomów, które pozwolą Ci rozpoznać taką osobę i uniknąć zawirowań emocjonalnych.

Czerwone flagi ostrzegawcze

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana osoba ma na Ciebie toksyczny wpływ, przyjrzyj się jej zachowaniu. Po pierwsze sprawdź, jak traktuje najbliższych. Jeśli taka osoba źle wypowiada się o swojej najbliższej rodzinie, współpracownikach, a jej słowa nacechowane są agresją i negatywnymi emocjami, być może masz do czynienia z toksyczną osobą.

To ktoś, kto ciągle jest źle nastawiony do świata i osób. Jeśli więc ta osoba używa otoczenia jako worka treningowego, aby wyładować swoje niezadowolenie, miej się na baczności. Kolejnym sygnałem, że możemy mieć do czynienia z toksyczną osobą, jest to, jak radzi sobie w sytuacjach konfliktowych. Konflikt to trudna sytuacja, jednak powinien służyć do rozwiązania napięcia i problemu. Jeśli więc dana osoba odmawia rozwiązania problemu, nie chce przeprosić, może to potwierdzać toksyczność. 

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są Twoje odczucia, gdy przebywasz w jej towarzystwie. Zastanów się, czy dzieląc czas z tą osobą, czujesz się szczęśliwa? A może musisz się kontrolować i robić wszystko, aby jej nie zdenerwować? Ta niekomfortowa sytuacja może świadczyć, że jest to osoba toksyczna. Budując relacje, każda z nas chce czuć się dobrze w towarzystwie drugiej osoby. Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie jest to osoba toksyczna.

I wreszcie jeszcze jedna czerwona flaga ostrzegawcza. Jeśli podczas relacji z tą osobą nie czujesz, że jesteś dla niej ważna, a to ona dominuje ze swoimi problemami, które są najważniejsze, prawdopodobnie to osoba toksyczna. Wzajemne relacje opierają się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i uważności. Jeśli tylko jedna strona wymaga uwagi i ona jest najważniejsza, te relacje nie są dla Ciebie dobre.

Trudno jest żyć z toksyczną osobą. Jednak wyjście z każdej tego rodzaju relacji jest możliwe. Ważne jednak, aby zdać sobie sprawę, że to, co was łączy nie jest dobre dla obu stron, a tylko dla jednej. Jeśli w Twoim towarzystwie jest toksyczna osoba, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie unikać kontaktu i konfrontacji.

Nie jest to łatwe, ale dla zdrowia psychicznego warto zakończyć relację, która nie służy naszemu dobru i działa na naszą psychikę destruktywnie.