nauka jezykow obcych

Każdy wie, że podróże kształcą. W dzisiejszych czasach i niemal nieograniczonym możliwościom podróżowania świat dosłownie staje przed nami otworem. Jednak podróżowanie wiąże się nie tylko z emocjami, zachwytem i ekscytacją.

Dla osób wyjeżdżających za granicę dużym wyzwaniem jest nieznajomość języków obcych. To bariera, która wielu z nas zniechęca do podróżowania. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest tak oczywista, jak własnego, ojczystego.

Dlatego uczenie się ich daje wiele korzyści. Oto kilka z nich.

Powody, dla których warto uczyć się języków obcych

Frank Smith powiedział: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Osoba, która zna tylko jeden język, jest w stanie komunikować się tylko w nim. A to oznacza, że taka osoba zamyka się na świat zewnętrzny i trudno jest jej odnaleźć się w dzisiejszych realiach.

Dlatego jeśli znamy co najmniej dwa języki, mamy większe możliwości wyboru stylu życia, pracy i miejsca zamieszkania. Znajomość języków obcych to cenna umiejętność, która dziś otwiera wszystkie drzwi na naszej drodze życia. Przede wszystkim znajomość, chociażby języka angielskiego zwiększa szansę na zdobycie lepszej, dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – praca

Znając angielski, możesz mieszkać i pracować niemal w każdym zakątku świata. Biegłe posługiwanie się angielskim jest wciąż atutem na rynku pracy. Mimo iż znajomość angielskiego jest oczywistością, jednak pracodawcy wciąż szukają pracowników, którzy znają angielski na wysokim poziomie.

Osoby znające doskonale język obcy mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne oferty pracy, ale także szybciej są awansowane w swoim miejscu pracy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto zainwestować w naukę języka obcego, to weź pod uwagę możliwości, które daje praca za granicą. To przede wszystkim wyższy standard życia, lepsze warunki pracy i zarobki, których nie da się porównać z polskimi.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – doskonały trening dla mózgu

Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że nauka to jedna z najskuteczniejszych metod pobudzania pracy mózgu. Ucząc się języka obcego, nie tylko przyswajasz słownictwo, zasady gramatyki, ale także stajesz się oczytany. W ten sposób zwiększasz swoje możliwości samodoskonalenia się i stajesz się lepszym sobą. Podczas nauki zachodzi intensywny proces myślenia, zapamiętywania i koncentracji.

To wszystko wpływa na poprawę funkcjonowania mózgu. Według przeprowadzonych badań osoby posługujące się co najmniej dwoma językami obcymi mają więcej istoty szarej w ciemieniowych strefach mózgu. Takie osoby charakteryzuje szybkie i logiczne myślenie oraz doskonała koncentracja.

Dzięki nauce szybciej zapamiętujemy, potrafimy skupić się na zadaniu, co przekłada się także na życie codzienne. Dzięki nauce języków obcych zwiększa się nasza kreatywność, zdolności analityczne oraz zdolność podejmowania decyzji.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – lepsza samoocena i pewność siebie

Nieznajomość języków to bariera, która może skutecznie odebrać radość poznawania świata. Dowiedziono, że osoby, które nie znają języków obcych, są mniej pewne siebie i nie doceniają swoich możliwości.

Biegłość komunikowania się w języku obcym sprawia, że bariera językowa nie istnieje, a my mamy większą śmiałość w nawiązywaniu nowych znajomości. Wystarczy, że podczas zagranicznego urlopu zapytasz po włosku czy po angielsku o drogę, a zobaczysz, jak przyjaźnie są do ciebie nastawieni inni.

Umiejętność posługiwania się językami obcymi daje swobodę, pewność siebie i pomaga wyzbyć się lęków związanych z brakiem zrozumienia. Tak naprawdę wystarczy średnia znajomość danego języka, aby świat stał się dla nas przyjazny i otwarty. Wystarczy tylko chcieć samemu się na niego otworzyć.