Mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla to potoczna nazwa dla mięśni dna miednicy lub mięśnia guziczno – łonowego. Jest to zespół mięśni i więzadeł, które podtrzymują od dołu narządy jamy brzusznej.

Brzmi to bardzo medycznie, ale ich rola jest naprawdę bardzo istotna.

Czym są mięśnie Kegla?

Mimo iż niepozorne, jednak mięśnie Kegla pełnią w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Otaczają ujście pęcherza, pochwy i odbytnicy. Jeśli są mocne i napięte, utrzymują te narządy we właściwym miejscu.

Jeśli jednak są zwiotczałe i słabe, nie będą w stanie zadbać o odpowiednie ułożenia narządów wewnętrznych. Po prostu nie utrzymają ich we właściwym miejscu. Wtedy narządy opadają, a wraz z nim macica, pochwa i pęcherz moczowy. Dlatego warto zadbać o to, aby jak najdłużej były mocne i spięte.

Słabe mięśnie Kegla są przyczyną wielu dolegliwości, z których najbardziej znana to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jego przyczyną jest ich osłabienie. Szacuje się, że z problemem nietrzymania moczu zmaga się aż 45% kobiet i 20% mężczyzn w wieku dojrzałym.

Nie oznacza to jednak, że jest to schorzenie dotykające wyłącznie osób starszych. Wiele młodych osób cierpi na ten wstydliwy problem, z którym nie wiedzą, jak sobie poradzić. A tak naprawdę profilaktyka jest prosta. Wystarczy ćwiczyć mięśnie Kegla, aby utrzymać je w odpowiednim napięciu.

Ćwiczenie mięśni Kegla

Aby utrzymać mięśnie Kegla w odpowiedniej kondycji warto zacząć je ćwiczyć. Przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale i dla przyjemności.

Mięśnie te nie tylko bowiem zapewniają utrzymanie narządów wewnętrznych w odpowiednim ułożeniu. Są także miejscem odczuwania przyjemności podczas seksu. Napięte mięśnie przy macicy, zwiększają doznania miłosne i satysfakcję z seksu. Dlatego także warto trenować mięśnie Kegla.

Tak naprawdę ćwiczenia są proste i nie wymagają specjalnego wysiłku. Jednym z najprostszych jest napinanie ich i rozluźnianie. Dodatkowo ćwiczenia te można połączyć z treningiem na płaski brzuch i pośladki. Pracując nad tymi partami ciała, dodatkowe napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla jest naturalnym odruchem, który warto wykorzystać.

Ćwiczenia można wykonywać w pozycji leżącej lub lekkim rozkroku. Następnie należy napiąć mięśnie i utrzymać ten stan przez 5 sekund. Potem rozluźniamy je, aby po kilku sekundach powtórzyć je pięć razy. Podczas ćwiczeń należy głęboko oddychać i ćwiczyć co najmniej 3 razy dziennie. Jak widać, nie wymaga to ani wysiłku, ani specjalnych przygotowań. Wystarczą dobre chęci, bo trening możemy odbywać dosłownie wszędzie.

Dodatkowo, jeśli chcemy wzmocnić efekt ćwiczeń, można sięgnąć po przydatne gadżety. Są nimi m.in. kulki gejszy. Wykonane są z surowców bezpiecznych i dobrze tolerowanych przez organizm. Są to dwie połączone ze sobą kulki, w których środku znajdują się dwie mniejsze i cięższe. Umieszcza się je w pochwie, co wymusza napinanie mięśni Kegla.

Naturalnym odruchem w takiej sytuacji jest utrzymanie gadżetu na miejscu i nie dopuszczenie, aby wypadł.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?

O mięśnie Kegla powinny zadbać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. U panów znajdują się one między kością łonową i guziczną, a także u podstawy penisa. Powinny być tak samo, jak u kobiet odpowiednio napięte i mocne. Jeśli są słabe i zwiotczałe, tak jak u kobiet dochodzi do problemów z nietrzymaniem moczu.

Oprócz tego słabe mięśnie Kegla mogą być przyczyną dysfunkcji seksualnych. O ile u kobiet przejawia się to problemem w osiągnięciu orgazmu, o tyle u mężczyzn dochodzi do problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Podobnie jak u pań można tym problemom zapobiec. Zalecane są ćwiczenia, które można wykonywać w domu, bez żadnego wysiłku.

Ćwiczenie mięśni Kegla może poprawić ich kondycję i wzmocnić je. Dlatego bez względu na wiek i płeć, warto zadbać o nie, aby nie tylko uniknąć wstydliwych dolegliwości zdrowotnych, ale także, aby osiągać najwyższe szczyty doznań miłosnych.