Różnica wieku - związki

Można zastanawiać się, od czego zależy udany związek. Tak naprawdę od wszystkiego. Od tego, czy partnerzy mają wspólne zainteresowania, pasje oraz czy potrafią wspierać się w trudnych chwilach.

Jednak wciąż pozostaje otwarte pytane, czy wiek ma wspływ na nasz związek. Owszem, zawsze ma.

Co prawda przyjmuje się, że najlepiej, aby partnerzy byli w tym samym wieku lub aby między nimi była niewielka różnica wieku. Co, jednak, gdy zakochanych dzieli wiele lat? Czy taki związek ma szansę przetrwać?

Związek z dużo młodszą osobą – czy ta relacja może być na całe życie?

Powszechnie przyjmuje się, że związek mężczyzny z dużo młodszą partnerka jest powszechnie akceptowany Dawno już umilkły ukradkowe uśmiechy, że starszy mężczyzna chce młodszą kobietą u swego boku potwierdzić swoją atrakcyjność.

Od dawna tego rodzaju relacje są powszechnie uznawane i tolerowane społecznie. Gorzej, jednak, gdy to kobieta jest starsza niż jej wybranek. Społeczny ostracyzm i nietolerancja sprawiają, że wciąż wiele takich związków jest ukrywanych.

Mimo coraz częściej manifestowanej niezależności kobiet nadal tego rodzaju związku są piętnowane. Kobieta uznawana jest za „kuguarzycę”, która chce zrekompensować sobie młodszym partnerem upływ czasu. Oczywiście to kompletna niedorzeczność.

O ile częste są przelotne romanse u osób w tym samym wieku, tak samo jest w relacjach starsza kobieta – młodszy facet. Dlatego nie ma tu żadnej reguły.

Warto jednak zadać sobie inne pytanie, czy taki związek z dużą różnicą wieku ma szansę przetrwać? Wiele zależy od tego, jak postrzegamy cala sytuację. W zasadzie każdy z nas ma naturalną potrzebę poczucia miłości.

Skoro pierwszą miłością, którą byliśmy obdarzeni, była miłość ojca czy matki, naturalne jest, że szukamy tego samego u naszych partnerów. Kobiet nadal lubią być otoczone czułością i poczuciem miłości, a mężczyźni trochę lubią, gdy kobieta im matkuje. Czy jednak tego waśnie przede wszystkim szukamy u starszych partnerów?

W końcu rówieśnicy też potrafią pięknie okazywać uczucia i dać poczucie bezpieczeństwa. I tak naprawdę nie ma jednej recepty na udany związek. Tak samo w przypadku par rówieśniczych, jak i w związkach z dużą różnicą wieku zdarzyć się może wszystko.

Zarówno długie i udane wspólne życie, jak i szybkie i emocjonujące rozstanie.

Młodszy partner – przelotna fascynacja czy długi związek?

Przyjmuje się, że im mniejsza różnica wieku między partnerami tym związek ma większe szanse powodzenia. Osoby w zbliżonym wieku mają nierzadko zbliżone zainteresowanie i podobnie patrzą na świat. Jednak, gdyby tak było, związki rówieśników nie kończyłyby się tak szybko. Poza tym wiek nie zawsze jest wyznacznikiem powodzenia i gwarancja przetrwania relacji. Wszystko zależy od samych partnerów.

Często więc wchodzimy w związki, które nie zawsze kończą się happy endem. Dlatego szukając partnerów, zwykle staramy się znaleźć osobę, która będzie przeciwieństwem byłego partnera. Często więc nowy związek ma być rekompensata poprzednich nieudanych relacji. Stąd wielu z nas poszukuje osób w innym wieku niż ich dotychczasowi partnerzy.

Kobiety często więc wchodzą w związki ze starszymi lub odwrotnie, dużo młodszymi mężczyznami, a panowie z dużo młodszymi lub starszymi kobietami. W ten sposób chcą odmienić swoje dotychczasowe życie. Czy jednak takie relacje mają szansę przetrwać? To zależy.

Początkowa fascynacja i zauroczenie mogą być dobrą podstawą do zbudowania długotrwałej relacji. Jednak nie zawsze tak jest. Równie często to, co na początku wydawało się czymś intrygującym, jak chociażby wiek partnera z czasem zaczyna przeszkadzać.

Dlatego, nawet gdy na początku związku młoda kobieta z podziwem patrzy na starszego od siebie mężczyznę, z czasem może zacząć się nudzić w jego towarzystwie. Starszy mężczyzna już tak ochoczo nie będzie imprezował, jak jej rówieśnicy, ma swoje potrzeby i ograniczenia.

Dlatego związek oparty jedynie na przeciwieństwach, w tym wypadku różnicy wieku może szybko się wypalić, gdy minie pierwsze zafascynowanie. Podobnie jest w relacjach starsza kobieta – młodszy mężczyzna.

To, że młody chłopak znalazł się w centrum zainteresowania dojrzałej kobiety, nie oznacza jeszcze, że ten związek ma szansę przetrwać. O związek trzeba dbać. Jeśli przestajemy się starać i szukać wspólnego mianownika dla siebie, nawet najbardziej udany nie przetrwa próby czasu.