Jazda samochodem po mieście w godzinach szczytu to nie lada wyzwanie. Wszechobecne korki, tłumy ludzi i konieczność czekania w kolejce na wyjazd ze skrzyżowania to codzienna udręka wielu z nas.
Okazuje się, że jest prosty i wygodny sposób, aby uniknąć stania w korkach podczas godzin szczytu. To nowy, choć znany nam wszystkim z dzieciństwa sposób na szybkie przemieszczanie się.
O jaki środek transportu chodzi? O hulajnogę miejską, która może pomóc zaoszczędzić czas i nerwy oraz płynnie poruszać się nawet po zatłoczonym mieście.
Czym jest hulajnoga elektryczna?
Typowa hulajnoga kojarzy nam się z dzieciństwem. To dla wielu z nas był pierwszy pojazd, którym mogłyśmy poruszać się szybciej niż na nogach. Zwykle też hulajnoga była przed rowerem, który w późniejszym czasie dał nam poczucie wolności i pełną swobodę poruszania się gdziekolwiek chciałyśmy.
Jazda na hulajnodze to niesamowita przyjemność i frajda dla dzieci. Okazuje się jednak, że może dostarczać równie fantastycznych emocji nam, dorosłym. Wystarczy tylko przypomnieć sobie zasad działania, kupić lub wypożyczyć hulajnogę i wrócić do czasów dzieciństwa.
Współczesne hulajnogi to już nie są pojazdy wyposażone tylko w kółka, platformę do stania i kierownicę. Dziś hulajnoga to mały pojazd elektryczny, na którym jazda w ogóle nie wymaga wysiłku. Jedyne, co powinnyśmy umieć to zachować równowagę i sterowność. To właśnie hulajnogi elektryczne chętniej są wybierane przez dorosłych, dzieci wciąż wolą te tradycyjne, bez napędu elektrycznego.
Czym jest więc hulajnoga elektryczna? To podobnie jak jej klasyczna wersja prosty pojazd, którym szybko i płynnie możemy się przemieszczać. Różni ją jednak od tradycyjnej hulajnogi to, że wyposażona jest w silnik i akumulator. Każda hulajnoga ma podest, kierownicę i amortyzujące kółka oraz zgrabną formę, dzięki czemu pozwala na zwinną jazdę.
Dzięki zastosowaniu zasilania, hulajnoga elektryczna pozwala osiągać większe prędkości niż ta zasilana siłą nóg. Zatem nie wymaga niemal żadnego wysiłku. Dlatego tak ją pokochałyśmy.
Jak działa hulajnoga elektryczna?
Zasada jej działania jest bardzo prosta. Bez problemu poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni użytkownicy. Wystarczy przypomnieć sobie zasady jazdy na tradycyjnej hulajnodze, a reszta jest jeszcze prostsza.
Podobnie jak w tradycyjnej hulajnodze, w elektrycznej nie znajdziesz pedałów i siedziska, za to wygodną platformę do stania. Sercem pojazdu jest tu silnik elektryczny, który zastępuje pracę mięśni, a naszym jedynym zadaniem jest sterowanie pojazdem. Aby uruchomić hulajnogę elektryczną i wprawić silnik w ruch wystarczy zacząć odpychać się nogami na początku. Później, po uruchomieniu silnika jedyne co należy robić to utrzymać równowagę i kierować pojazdem.
To, o czym należy jeszcze pamiętać to ładowanie akumulatora. Jeśli zapomnisz o ładowaniu hulajnogi, może okazać się, że nie dojedziesz nią tak daleko, jak chciałaś. Każdy z modeli hulajnogi ma określoną pojemność akumulatora, w zależności od modelu.
Jaką prędkość można osiągnąć na hulajnodze elektrycznej? To również zależy od wybranego modelu hulajnogi. Niektórzy producenci zapewniają moc 120 W nawet do ponad 1000 W. Standardowo prędkość, którą może rozwijać hulajnoga to 20 km/h. Jest to i tak znaczący osiąg, który w zupełności wystarczy, aby móc poruszać się po zatłoczonym mieście.
Dlaczego warto mieć hulajnogę miejską?
Zalet z posiadania tego pojazdu jest wiele. To nie tylko oszczędność czasu i paliwa, którym żywi się tradycyjne auto czy skuter. To także to, że jej prosta i niewymagająca szczególnych umiejętności konstrukcja sprawia, że hulajnoga się bardzo wygodnym środkiem transportu.
Sterowanie pojazdem jest intuicyjne, nie wymaga posiadania prawa jazdy i możesz zmieścić się nią niemal wszędzie. Dzięki zgrabnej konstrukcji zaparkujesz ją wszędzie, gdzie nie zmieści się samochód i włączysz się do ruchu szybciej, niż jadąc autem. Hulajnoga daje też niesamowitą wolność przemieszczania się.
Dzięki hulajnodze nie musisz martwić się korki, gdyż zgrabnie je omijasz. Poza tym jest jeszcze jedna ważna sprawa. Hulajnogi elektryczne to pojazdy ekologiczne. Nie emitują spalin, więc oprócz wygody masz poczucie spełnienia dobrego uczynku dla naszej planety.
Zatem, jak tu nie zamienić auta na hulajnogę? Jedynym mankamentem jest tylko to, że podczas deszczu jazda na hulajnodze pod parasolem raczej nie wchodzi w grę.