To, że czytanie książek ma pozytywny wpływ na nas, nie jest żadną tajemnicą. Książki pobudzają wyobraźnię, redukują stres i pomagają nam pozbyć się napięcia. Niestety, mimo korzyści płynących z czytania, książki każdego roku przegrywają z innymi, konkurencyjnymi mediami.
Okazuje się, że każdego roku przybywa osób, które nie przeczytały ani jednej książki przez rok. Tymczasem, warto sięgnąć po książkę, gdyż czytanie może naprawdę być super. Książki dają nam więcej niż inne media. Co konkretnie?
Dlaczego warto czytać książki?
Niektórych osób wcale nie trzeba przekonywać, że czytanie książek jest fantastycznym sposobem spędzania czasu. Okazuje się, że czytanie wcale nie jest pasywną rozrywką, a procesem współtworzenia fikcyjnej rzeczywistości i narracji.
Czytanie pobudza przede wszystkim mózg do działania, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Otóż osobę czytającą książkę umieszczono w aparacie do rezonansu magnetycznego i zalecono jej, aby podczas badania czytała.
Okazało się, że podczas czytania poszczególne części mózgu zaczynały się uaktywniać i świecić. Były to obszary mózgu odpowiedzialne za wyobraźnię, orientację przestrzenną i model rzeczywistości. W ten sposób dowiedziono, że czytanie książek aktywuje mózg i stymuluje jego rozwój.
Czytając, wyobrażamy sobie bohaterów, przewidujemy ich losy i próbujemy rozwikłać zagmatwane losy. A jakie konkretnie korzyści daje nam czytanie książek?
Czytanie rozwija intelektualnie
Podczas czytania nie tylko poznajemy losy bohaterów zapisanych na kartach książki. Dodatkowo pogłębiamy swoją wiedzę, wzbogacamy słownictwo oraz się uczymy. Tak, tak, podczas czytania nasz mózg zapamiętuje odpowiednie sekwencje słów, ich kontekst użycia oraz pisownię. Dzięki temu nie musimy wyszukiwać w słowniku zasad ortografii, gramatyki.
Nie przez przypadek osoby, które dużo czytają, określane są jako „oczytane”. To oznacza, że mają o wiele szersze pole widzenia kontekstu sytuacji, inteligencję oraz wiedzę. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie książki lubimy czytać. Im bardziej ambitne, tym większą wiedzę możemy z nich posiąść.
Czytanie książek rozwija wrażliwość i empatię
Czytając książkę, angażujemy się w losy jej bohaterów. Z uwagą śledzimy ich perypetie, problemy i dylematy. Dzięki temu stajemy się jakby współbohaterami stworzonego przez autora świata. Przez to zaangażowanie, ciekawość i rozmyślanie stajemy się wrażliwi na los innych. Wraz z ich bohaterami przeżywamy porażki i sukcesy, będąc u ich boku.
Według psychologów utożsamiamy się z nimi tak, że niektóre sytuacje opisane w książce staramy się przenieść do świata realnego. To pozwala nam łatwiej postawić się w czyjejś sytuacji, spojrzeć na dany problem z różnych perspektyw. Dzięki temu stajemy się bardziej wyczuleni na potrzeby innych i nie oceniamy ich pochopnie.
Czytanie sprawia, że rozwija się nasza emocjonalność i empatia, przez co zupełnie inaczej postrzegamy świat niż osoby, które nie czytają książek. Dla miłośników lektury świat nie jest wyłącznie czarno-biały, a ma wiele odcieni, na które otworzyliśmy się dzięki książkom.
Książki rozwijają wyobraźnię
Doskonale to widać na przykładzie dzieci. Czytając maluchowi bajkę, możemy zaobserwować, jak dziecko przeżywa przygody bohaterów, jak angażuje się w ich świat. Czytanie bowiem jest procesem twórczym. To, w jaki sposób dane sytuacje są opisane przez autora, jest jedynie bazą, na której budujemy swoje wyobrażenie o lekturze. Reszta należy od naszej wyobraźni. To dzięki niej wyobrażamy sobie twarze osób opisanych w książce, ich chód, postawę czy sposób mówienia. W ten sposób tworzymy obraz opisanego świata i utożsamiamy się z nim.
Rozwinięta wyobraźnia wpływa na całe nasze życie. Jest kluczowym mechanizmem w pracy artystów, naukowców czy wynalazców. Jest także nieodzowna w zrozumieniu ludzi i otaczającego nas świata.
To tylko kilka korzyści, które daje nam czytanie książek. Bo tak naprawdę możemy je wyliczać w nieskończoność. To nie tylko wspaniała rozrywka, ale także rozwój i możliwość poznania nowego, innego świata i ludzi. Warto stać się jego częścią, nawet na chwilę, bo książka to naprawdę najlepszy przyjaciel, który nie zdradzi, nie zawiedzie i zawsze ma dla nas czas.