dojrzała kobieta związek

Każda z nas, patrząc na swoje związki z perspektywy czasu i obecnego doświadczenia czasem łapie się za głowę, ile błędów popełniła, mając kilkanaście lat. Dziś z pewnością wielu z nich nie popełniłybyśmy, inaczej rozegrałybyśmy niektóre sytuacje.

Czasem zastanawiasz się, jak mogłaś być tak naiwna i patrzeć na związek przez różowe okulary. Jednak domeną młodości jest popełnianie błędów, na których budujemy własne doświadczenie życiowe. Później, wyciągając wnioski z tych sytuacji, staramy się ich unikać.

Jednak wtedy wierzyłyśmy w tę miłość, w tego jedynego ukochanego, z którym wówczas marzyłyśmy spędzić resztę życia. Rzeczywistość jednak zweryfikowała nasze wybory i dziś, jako kobiety dojrzałe wiemy, jak postrzegać związek.

Miłość nie jest całym światem

Jako dojrzała czterdziestolatka dziś już wiesz, że miłość to nie wszystko. Można kochać, szanować, jednak uczucie nie powinno nam przesłaniać całego świata. Kiedyś wydawało nam się, że miłość zwycięży wszystko, każdy kryzys i jest panaceum na wszelkie rozterki i problemy.

Dziś, z perspektywy czasu na pewno wiesz, że samą miłością człowiek nie może żyć. Oprócz niej są inne, codzienne, przyziemne sprawy, które definiują nasze życie. To właśnie dlatego jako dojrzała kobieta możesz zakochać się na zabój, jednak rozsądne spojrzenie na świat jest ważniejsze niż porywy serca.

Marzenia rzadko się spełniają

Mając naście lat, wydawało Ci się, że ten ukochany jest idealny, gdyż ma wszystkie cechy mężczyzny Twoich marzeń. Te z kolei, których nie miał, starałaś się w jakiś sposób wytłumaczyć. Na pewno też wyobrażałaś sobie swój związek jako magiczne połączenie dusz i relacje iście sielankowe.

Widziałaś Waszą przyszłość jako wspaniały dom, rodzinę z dziećmi, wspólne wyjazdy za miasto, śniadania, kolacje. Rzeczywistość jednak okazała się inna, gdyż niewiele ma wspólnego z naszymi wyobrażeniami. Wtedy na pewno czułaś się zawiedziona, rozczarowana, gdyż nie tak wyobrażałaś sobie swój idealny związek.

Dziś wiesz, że nie ma idealnych związków. To codzienność, która często niewiele ma wspólnego z naszymi marzeniami. To ciągły pośpiech rano, praca, zakupy i domowe obowiązki. I nagle okazuje się, że na wspólną kolację nie masz już siły.

Nie poświęcaj się dla związku

Często w związku zapominamy o sobie. Liczy się partner i dla dobra wspólnego często ustępujemy i stajemy się podobne do ukochanego. Która z nas nie pamięta, gdy rezygnowała ze swojej pasji, bo On tego nie lubił? Za to dzielnie biegałaś z nim na mecze, gale boksu czy żużel, choć Cię wcale nie interesowały?

Na szczęście wiesz jako dojrzała kobieta, że lepiej nie dać się zatracić w związku. Nie powinnaś więc poświęcać się dla związku kosztem swoich zainteresowań. W ten sposób cierpisz, mimo iż w porywach uczucia być może na początku o tym w ogóle nie myślisz. Facet jest ważny, ważne są także dzieci, ale Ty również jesteś ważna.

Dlatego jeśli od zawsze kochałaś pływanie, a partner nie podzielał Twojej pasji, dlaczego miałabyś z niej rezygnować? Wszystko można pogodzić i wypracować wspólny kompromis. To także poczucie tożsamości i indywidualności w związku. To, że się kochacie, nie oznacza, że musicie być tacy sami. Teraz, będąc dojrzałą kobietą, na pewno o tym wiesz.

Związek przez lata się zmienia

Wracasz z sentymentem do początków związku? Przypominasz sobie te porywy serca, motyle w brzuchu i absolutną ekscytację? A później, z czasem nagle to się zmieniło. Nastała codzienność, mnóstwo obowiązków i nagle łapiesz się na tym, że to początkowe zauroczenie gdzieś wyparowało, a Twój partner nie jest już tym samym człowiekiem, w którym się zakochałaś.

Wszystko się zmienia. Tak samo zmieniamy się my, jak i nasz związek. To zupełnie naturalna kolej rzeczy. Nie jesteście już tacy sami jak 20 lat temu. Wydaje Ci się, że to on się zmienił? Ty również jesteś inna. Być może dziś już nie masz ochoty na codzienne spacery i wolisz siedzieć na kanapie, tak samo i on mógł znudzić się komediami romantycznymi.

Ważne, aby w tej nowej, zmienionej rzeczywistości wciąż odnajdywać wspólny mianownik, który sprawi, że nie znudzicie się sobą nawet za kolejne 20 lat. To recepta na udany związek, którego każda z nas pragnie. Ale to wiesz teraz, będąc w pełni dojrzałą i świadomą siebie kobietą.