dieta na zatrzymanie starzenia

Co prawda starzenie się jest naturalnym procesem, którego niestety nie możemy odwrócić. Jak dotąd nie wynaleziono żadnego magicznego eliksiru, który sprawiłby, że przez całe życie będziemy młode.

Starzenie się jest nieodwracalne i powinnyśmy się z tym pogodzić. Na szczęście są sposoby na spowolnienie tego procesu. I wcale nie mamy na myśli super zabiegów odmładzających, a codzienne dbanie o siebie i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Jak spowolnić proces starzenia po pięćdziesiątce?

Wraz z wiekiem nasze ciało i organizm się zmienia. To zupełnie naturalna kolej rzeczy. Z każdym rokiem przybywa nam zmarszczek i organizm powoli przestaje być tak sprawny jak kilkanaście lat temu. Z upływem czasu rośnie także ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, choroby serca czy krążenia.

Okazuje się, że im jesteśmy starsi, tym współczynnik wystąpienia groźnych schorzeń rośnie. Według przeprowadzonych badań mężczyźni, którzy przekroczyli 45 rok życia i kobiety po ukończeniu 55 lat są bardziej narażeni na zawał serca niż osoby młodsze. Po pięćdziesiątce rośnie też ryzyko wystąpienia demencji, choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Dlatego tak ważne są prozdrowotne nawyki, które pomogą nam spowolnić starzenie i opóźnić wystąpienie chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego. Okazuje się, że proces starzenia można skutecznie spowolnić, wprowadzając kilka nawyków, które korzystnie będą działać na nasz organizm.

Naukowcy odkryli, że odpowiednia dieta może pomóc nam w walce ze starzeniem i znacząco spowolnić ten proces. O czym mowa?

Włącz do diety produkty bogate w błonnik

Według American Journal od Lifestyle Medicine, jeśli chcemy spowolnić starzenie, powinniśmy stosować dietę bogatą w błonnik. Dowiedziono, iż ta naturalna substancja nie tylko normalizuje metabolizm, ale także obniża poziom złego cholesterolu, który jest częstym problemem osób po pięćdziesiątce.

Dodatkowo błonnik zwiększa poziom dobrego cholesterolu, zwalcza trójglicerydy i poprawia krążenie. Uzupełniając dietę w produkty bogate w błonnik, możemy uniknąć wielu chorób takich jak m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, a nawet nowotwory. Produkty bogate w błonnik są łatwo przyswajalne i szybko usuwane z organizmu. Dodatkowo dają uczucie sytości, przez co ograniczają apetyt.

Poza tym błonnik doskonale wygasza stany zapalne, które są częstym efektem stresu. Włączenie błonnika do codziennej diety może skutecznie zapobiec wystąpieniu najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego, a przy okazji wysmuklić sylwetkę. Warto więc włączyć do codziennej diety produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, które są cennym źródłem błonnika.

Ogranicz spożywanie wysokoprzetworzonej żywności

Jesteś miłośniczką gotowych dań i fast-foodów? Jeśli chcesz opóźnić proces starzenia, powinnaś z nich zrezygnować. Słodkie i gazowane napoje, przekąski, parówki czy zupki w proszku to najbardziej przetworzone produkty spożywcze. W ich składzie znajduje się mnóstwo dodatków, polepszaczy i konserwantów, które są niekorzystne dla naszego organizmu w każdym wieku.

Często spożywanie takich produktów zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz chorób serca. O ile dla osób młodych być może nie będzie to miało większego znaczenia dla organizmu, jednak z wiekiem może się zemścić. Każdy dietetyk powie, że spożywanie ultra przetworzonej żywności jest niebezpieczne dla organizmu.

Efektów takiego jedzenia nie odczujesz po roku czy dwóch, ale w wieku dojrzałym już na pewno. Dlatego warto zastąpić je zdrowymi przekąskami i produktami pełnowartościowymi. Można je włączyć do diety nawet po pięćdziesiątce, za co na pewno podziękuje nam organizm.

Zacznij stosować dietę śródziemnomorską

Badania dowiodły, że dieta śródziemnomorska jest najzdrowsza. Dlatego warto ją stosować w każdym wieku. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań ani ograniczeń. Jej zasady oparte są o spożywanie wyłącznie zdrowych produktów, bogatych w błonnik, witaminy i minerały.

Zgodnie z jej wytycznymi należy spożywać jak najwięcej ryb owoców morza, orzechów, warzyw strączkowych i trochę nabiału. Dopuszczalne jest nawet czerwone wino, oczywiście w rozsądnych ilościach. Dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa, gdyż obfituje w żywność o działaniu przeciwzapalnym.

Źródła zdrowych tłuszczów zawartych w produktach zapewniają duże ilości kwasów Omega-3, które spowalniają proces starzenia. Dlatego warto ją stosować, jeśli pragniemy dłużej pozostać młode i zdrowe.