Cholesterol jajka

Podwyższony poziom cholesterolu to jeden z poważniejszych powodów do niepokoju o swój stan zdrowia. Owszem, jedynie podwyższony poziom to jeszcze nie dramat. Jednak jest to sygnał, że warto zacząć dbać o siebie.

Podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału serca. Poza tym organizm jest obciążony i nie funkcjonuje poprawnie. Możesz być zaskoczona, dlaczego, mimo że nie objadasz się chipsami, unikasz śmieciowego jedzenia, poziom cholesterolu jest poza skalą.

Jak walczyć z cholesterolem? Czy można go obniżyć bez stosowania leków? Okazuje się, że tak. Oto kilka domowych sposobów na obniżenie cholesterolu.

Jesteś tym, co jesz

To prawda stara jak świat. I w przypadku problemów z cholesterolem sprawdza się idealnie. Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Zmień dietę. Nie oznacza, że musisz zacząć się odchudzać, wręcz przeciwnie.

Jeśli na co dzień jesz mało, ale nie masz czasu na przygotowanie posiłków i jesz w biegu, nieregularnie, znasz już przyczynę wysokiego poziomu cholesterolu. Osoby zmagające się z podwyższonym cholesterolem powinny regularnie się odżywiać. Dlatego zadbaj o to, aby codziennie jeść co najmniej 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu Twój żołądek i mózg nauczą się, że o określonych porach będziesz dostarczać im wartościowego paliwa do pracy.

Samo jednak regularnie jedzenie nie zbije cholesterolu. Ważne jest także to, co jesz.

Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste, tłuste mięsa i podroby na ryby i drób oraz ogranicz smażone potrawy. Dodatkowo koniecznie uzupełnij dietę o kaszę jaglaną, pęczak oraz warzywa i owoce. W tej roli doskonale sprawdzą się grejpfruty, cytryny, jabłka, awokado czy marchewka. Każde z nich zawiera witaminy i cenne składniki, które skutecznie obniżają cholesterol.

Świetnym produktem (wciąż niedocenianym) jest olej lniany. Jest jednym z najbogatszych źródeł kwasu alfa – linolowego z rodziny Omega – 3. Muszą być one na bieżąco dostarczane, bowiem nasz organizm ich nie wytwarza. Dzięki temu olej lniany poprawia profil lipidowy krwi, łagodzi stres antyoksydacyjny i uwrażliwia tkanki na działanie insuliny. Inaczej mówiąc, jest idealny dla osób z wysokim poziomem złego cholesterolu.

Co ważne jednak należy go spożywać na zimno. Sprawdzi się jako dodatek do ciemnego pieczywa i sałatek.

Sport pomoże obniżyć poziom cholesterolu

Oprócz odpowiedniej diety wzbogaconej w chude mięso, ryby, olej lniany, warzywa i owoce, warto zrobić coś więcej dla zdrowia. Rusz się z kanapy. Siedzenie w jednej pozycji nie tylko męczy nasze ciało, ale także nie pozwala mu prawidłowo funkcjonować. Możesz zacząć uprawiać sport.

Jeśli nie jesteś miłośniczką treningów, joggingu czy roweru, zacznij chodzić na spacery. Nie masz z kim? Nie szkodzi. Wystarczy, że kupisz psa, a na pewno na brak ruchu nie będziesz narzekać. Ruch to nie tylko codzienne spacery z psem czy bez niego, to także drobna aktywność fizyczna, za którą Twój organizm podziękuje.

Mieszkasz kilka ulic od miejsca pracy? Zacznij chodzić do biura na piechotę, zamiast jeździć samochodem czy tramwajem. To wymaga niewiele wysiłku, a może przynieść naprawdę super efekt. Obawiasz się, że spóźnisz się do pracy? Ustaw budzik pół godziny wcześniej, a przekonasz się, że chodzenie do pracy na piechotę nie będzie wcale dużym wyzwaniem.

W drodze masz czas na zaplanowanie dnia, posłuchanie muzyki czy po prostu na bycie samej z sobą. To naprawdę odpręża. Poza tym aktywność fizyczna to świetny oręż w walce z cholesterolem.

Szukając najlepszego rozwiązania problemu podwyższonego cholesterolu, często sięgamy po najprostsze środki, czyli leki. Tymczasem cholesterol można opanować i skutecznie go obniżyć bez środków medycznych. Leki zalecane są jedynie w przypadku zaawansowanej miażdżycy i braku efektów domowych sposobów na walkę z cholesterolem.

Połączenie odpowiedniej diety z aktywnością fizyczną pomoże nie tylko zwalczyć wysoki poziom cholesterolu, ale także wysmukli sylwetkę. To taki przyjemny efekt uboczny…