Kobieta z kieliszkiem alkoholu

To, że alkohol jest szkodliwy, nie jest żadną tajemnicą. To substancja, która ma fatalny wpływ na nasz organizm i działa destrukcyjnie na każdy jego obszar. Niestety okazuje się, że spożycie alkoholu z roku na rok jest coraz większe.

Sięgają po niego coraz młodsi ludzie i coraz częściej kobiety. Skutki jednak nadużywania alkoholu są fatalne zwłaszcza u kobiet, u których wywołuje poważniejsze konsekwencje niż u mężczyzn. Dlaczego?

Alkohol, czyli wszystko jest dla ludzi

Jak każde używki, także i alkohol stanowi mroczny przedmiot pożądania osób młodych. Jednak wszystko zostało stworzone dla ludzi po to, aby umieć z głową z tego korzystać. Co prawda alkohol jest szkodliwy pod każdą postacią, jednak młodym ludziom, jak i dorosłym trudno mu się oprzeć.

Alkohol wyniszcza organizm, a jego skutki w przypadku młodych osób mogą być bardzo poważne. Szkodzi wszystkim, bez względu na wiek, jednak jego działanie i złudne poczucie odprężenia sprawiają, że po prostu często nie potrafimy nie sięgnąć po niego. Problem pojawia się, gdy zbyt często go pijemy.

Częste używanie alkoholu jako panaceum na bezsenność czy stresujący dzień powoduje szybkie uzależnienie. Wydaje Ci się to niedorzeczne? W końcu pijesz tylko jeden kieliszek czerwonego wina, które ma zbawienny wpływ na serce.

Tyle tylko, że nie o ilość, a o częstotliwość picia alkoholu tu chodzi. Im częściej go pijemy, tym szybciej się przyzwyczajamy do wieczornego rytuału, traktując kieliszek wina czy butelkę piwa jako pewnego rodzaju nagrodę za cały dzień. I właśnie w ten sposób się uzależniamy.

Dlaczego skutki spożywania alkoholu u kobiet są większe niż u mężczyzn?

Mimo iż wydaje nam się, że ten jeden kieliszek wina wieczorem nie powinien stanowić problemu, tak nie jest. Zastanów się, kiedy ostatnio skończyło się tylko na jednym kieliszku? W zasadzie z dnia na dzień pijąc alkohol pod jakąkolwiek postacią, nasz organizm wykazuje wyższą tolerancję na niego.

Dlatego, jeśli miesiąc temu jeden kieliszek wystarczał Ci w zupełności, aby się odprężyć, po miesiącu regularnego picia ta ilość przestaje wystarczać. I sięgasz po drugi i kolejny kieliszek, aż łapiesz się na tym, że podczas jednego wieczoru wypiłaś całą butelkę.

Warto więc wziąć sobie do serca to, jakie skutki może wywołać alkohol w naszym organizmie. Przede wszystkim kobiety uzależniają się szybciej niż mężczyźni. Z przeprowadzonych badań wynika, że negatywne skutki picia napojów wyskokowych pojawiają się u nas wcześniej niż u mężczyzn. Dlaczego tak jest?

Powodów jest kilka. Jednym z nich jest to, że nasz organizm zawiera mniej wody niż ciało mężczyzny, za to mamy o 10% więcej tłuszczu. Kolejną rzeczą jest, że my kobiety ważymy z reguły mniej niż mężczyźni.

W praktyce oznacza to, że stężenie alkoholu we krwi u kobiety będzie wyższe niż u mężczyzny, który wypił tyle samo alkoholu co my. Kolejną kwestią jest to, że nasze ciało ma niższe możliwości syntezowania enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu. Inaczej mówiąc, alkohol dłużej utrzymuje się w organizmie i po prostu więcej czasu zajmuje nam trzeźwienie.

Jakie są skutki nadużywania alkoholu przez kobiety?

Nadużywanie alkoholu przynosi negatywne skutki dla każdego, bez względu na płeć. Jednak u kobiet efekty nadmiernego picia są odczuwalne szybciej niż u mężczyzn. Jedną z nich są zaburzenia kontroli picia alkoholu. Po prostu nie jesteś w stanie oprzeć się pokusie wypicia choćby kieliszka wina czy wódki. To schorzenie uznane za chorobę mózgu i określane jako AUD.

Kolejną konsekwencją nadużywania alkoholu jest uszkodzenie wątroby. Badania wykazały, że kobiety, które nadmiernie spożywają napoje wyskokowe, są bardziej narażone na zapalenie wątroby niż mężczyźni, pijący taką sama ilość alkoholu.

Innym schorzeniem jest marskość wątroby, które jest konsekwencją regularnego picia napojów wyskokowych. Do tego warto dorzucić jeszcze choroby serca, uszkodzenie mózgu i zwiększone ryzyko raka piersi.

Nadużywanie alkoholu przez kobiety jest problemem, z którym nie każda z nas potrafi sobie poradzić. Jeśli więc wydaje Ci się, że kontrolujesz ten stan, ale obiektywnie patrząc na kolejną pustą butelkę, pomyśl, czy nie warto zadbać o siebie i spędzać wieczory przy ziołowej herbacie.