Herbata

Czy sięgając po kolejną filiżankę herbaty, zastanawiałaś się, ile taki napój ma kalorii? W zasadzie nie ma jednak jedynie poprawnej odpowiedzi, bo to zależy. Tak naprawdę czysty napar herbaciany, bez żadnych dodatków może mieć nawet 0 kalorii.

Jest więc zaraz po wodzie neutralnym napojem pod kątem dostarczania energii. I nie ma znaczenia, czy pijemy herbatę czarną, zieloną czy białą. Jeśli nie pokusisz się o dodatki, taki napar nie spowoduje, że przytyjesz.

Z racji tego, że diabeł tkwi w szczegółach, herbata może być pozbawiona kalorii, albo wręcz przeciwnie. Wszytko zależy od tego, czym ją wzbogacimy.

Co ma wpływ na kaloryczność herbaty?

Zarówno kawa, jak i herbata w czystej postaci, czyli bez soku czy cukru właściwie nie ma kalorii. Pomaga skutecznie nawodnić organizm, gasi pragnienie oraz świetnie pobudza. Dodatkowo herbata dostarcza nam cennych wartości odżywczych i doskonale smakuje. Oczywiście każdy może mieć swoje własne upodobania co do rodzaju herbaty.

Niektórzy są miłośnikami aromatycznego czarnego naparu, inni preferują zieloną herbatę, inni czerwoną czy białą. Tak naprawdę na zawartość kalorii nie wpływa wcale jej rodzaj. Różnica pomiędzy herbatami sprowadza się do składników odżywczych oraz zawartości kofeiny.

Najwięcej jej ma czarna herbata, bo aż 22 mg w filiżance. Dlatego ma charakterystyczny mocny smak i właściwości pobudzające. Herbata nie zawiera żadnych tłuszczy ani cholesterolu. Za to znajdziemy w niej sód, potas i magnez, tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak mowa tu o czystej herbacie, bez żadnych dodatków.

Jeśli dodamy do niej mleka, miodu czy soku albo cukru, przestaje być napojem o zerowej kaloryczności. Dlatego warto uważać na to, co dodajemy do herbaty, zwłaszcza zimą. Połączenie herbaty z różnymi „wspomagaczami” może sprawić, że będzie to prawdziwa bomba kaloryczna.

Jeśli więc w ciągu dnia wypijesz kilka takich wzbogaconych napojów, nie licz, że pozostanie to obojętne dla Twojej figury. Dlatego warto wiedzieć, jak faktycznie kaloryczny będzie taki napar.

Ile kalorii ma herbata z dodatkami?

Regularne wypijanie kilku filiżanek herbaty w ciągu dnia ma zbawienne działanie na nasz organizm. Taki napar nie dostarcza nam zbędnych kalorii i doskonale nawadnia organizm. Jeśli jednak kochasz herbatę z cukrem, miodem czy syropem musisz liczyć się z tym, że taki napój już nie będzie pozbawiony kalorii.

Ile dodatkowych kalorii dostarcza filiżance czarnej herbaty wzbogacenie jej o te dodatki? Jeśli posłodzisz taką herbatę białym cukrem, zwiększysz jej kaloryczność o 20 kcal. Jedna łyżeczka cukru trzcinowego to aż 52 kcal więcej, a miodu to 25 kcal. Jeśli kochasz herbatę z cytryną, to 1 plaster wkrojony do herbaty oznacza 4 kcal więcej.

Kochasz herbatę z mlekiem? Zatem wlewając 50 ml mleka krowiego, dodamy herbacie 25 kcal, a mleka skondensowanego aż 70 kcal. Jeśli jesteś miłośniczką soków, np. malinowego, to wlewając jego 50 ml, wzbogacasz herbatę o dodatkowe 110 kcal.

Ile kalorii mają herbaty owocowe?

Mimo iż czysta czarna herbata właściwie nie ma żadnych kalorii, o tyle nie można tego powiedzieć o herbatach owocowych. Sklepowe półki uginają się od kolorowych, kuszących owocami herbat smakowych. Czy jednak podobnie jak czarna herbata, nie mają kalorii? Otóż nie.

Bo tak naprawdę te napoje tylko z pozoru są herbatami. Z racji ich potocznej nazwy, mogą wprowadzić w błąd co do zawartości i oczywiście kalorii. I tak dla przykładu herbatka malinowa w torebkach ma 2 kcal w jednej filiżance. Z kolei czarna herbata o smaku cytrusowym w jednej torebce ma 8 kcal, a herbata zielona o smaku pachnących cytrusów to już 100 kcal w jednej filiżance.

W przypadku jednak gdy lubimy herbaty o smaku owoców leśnych, musimy wiedzieć, że jedna filiżanka takiego naparu ma w sobie aż 260 kcal. Największą bombą kaloryczną są jednak herbatki owocowe typu instant w granulkach. Okazuje się, że taka porcja zawiera aż 630 kcal.

Zwykła herbata, bez dodatków to świetny napój wspomagający koncentrację, a nawet odchudzanie. Jednak wszystko się zmienia, gdy do ulubionego napoju dodamy cukier, miód czy inne dodatki.

Owszem, polepszają one smak herbaty, jednak dodają jej też kalorii. Jeśli więc oczekujesz dietetycznego naparu herbacianego, powinnaś polubić smak herbaty bez dodatków. Ona naprawdę może być pyszna, jeśli jest dobrej jakości.