otylosc choroba czy lenistwo

Szaleńcze tempo życia sprawia, że często mało uwagi poświęcamy swojemu zdrowiu. W natłoku codziennych obowiązków rzadko mamy czas na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, a te, które spożywamy, często jemy w biegu, pomiędzy jednym obowiązkiem a drugim.

Na efekty takiego trybu życia często nie trzeba czekać zbyt długo. Dopadają nas choroby serca, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne i inne poważane schorzenia. Jednym z nich jest otyłość. Często bagatelizowana, wyśmiewana i przedstawiana jako wynik nadmiernego jedzenia. Tymczasem nie jest to do końca prawda.

Otyłość jest chorobą

Niedawno, bo 4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości, który w tym roku odbywał się pod hasłem „porozmawiajmy o otyłości”. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat tej choroby i poznanie jej przyczyn. Dla wielu z nas otyłość uznawana jest za porażkę dietetyczną i efekt lenistwa osoby, która się z nią zmaga. Na szczęście nasza świadomość na temat tej choroby stale rośnie.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że otyłość to nie problem, z którym łatwo można sobie poradzić dietą odchudzającą, a poważna choroba, która może nawet doprowadzić do śmierci. Podłożem etiologicznym występowania tej choroby jest zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, gromadzonej głównie w okolicy jamy brzusznej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość jest już epidemią, a prognozy na kolejne lata nie są optymistyczne. Okazuje się, że osób z nadwagą nadal będzie przybywać, mimo propagowania zdrowego stylu życia. W Polsce szacuje się, że z otyłością zmaga się 3 na 5 dorosłych osób, a w 2025 roku aż 25% kobiet i 30% mężczyzn będzie otyłych.

Te dane są zatrważające, dlatego warto mówić głośno o otyłości. Na domiar złego coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością, czego efektem w niedalekiej przyszłości będzie otyłe społeczeństwo.

Dlaczego otyłość jest groźną chorobą?

Sama otyłość jest dla wielu osób nieestetycznym „defektem” sylwetki. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej schorzeniu, okazuje się, że jest to przede wszystkim bardzo groźna dla zdrowia choroba.

Osoby otyłe narażone są na ponad 200 powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Najważniejszymi z nich są:

  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Cukrzyca typu 2.
  • Choroby serca.
  • Wysokie ryzyko udaru.
  • Obturacyjny bezdech senny.
  • Nowotwory.

Otyłość powoduje wiele zmian w obrębie układu pokarmowego krążenia, nerwowego i odpornościowego. Dlatego między innymi otyłość uznana jest za chorobę, którą powinien leczyć lekarz.

Osoby dotknięte tym schorzeniem bez jego pomocy nie poradzą sobie w jej zwalczaniu. Bo tak naprawdę dodatkowe kilogramy nie wystarczy zwalczać dietą. To bardzo wiele procesów leczniczych, które mają zapobiegać wystąpieniu groźnych powikłań. To nie tylko leczenie farmakologiczne oraz niwelowanie skutków otyłości, ale także wsparcie psychologiczne.

Otyłość – jak ją postrzegamy?

Osoby zmagające się z otyłością wciąż postrzegane są jako winowajcy swego stanu. Niestety nadal odbierane są nieprzychylnie i często muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi komentarzami. Zdarza się, że przykre słowa kierowane są nawet ze strony najbliższych. To niestety kwestia braku wychowania, ale przede wszystkim podstawowej wiedzy na temat tej choroby.

W naszym społeczeństwie pokutuje pogląd, że osoba otyła sama swoim zachowaniem wpłynęła na rozwój tej choroby poprzez nieodpowiednią dietę i tryb życia. Tymczasem nie do końca jest to prawda. Owszem, zdarza się, że osoba otyła faktycznie złą dietą i brakiem ruchu, przyczyniła się do choroby, jednak nie zawsze tak jest.

Częstą przyczyną otyłości są predyspozycje genetyczne lub wcześniej występujące choroby jak m.in. cukrzyca. Może ona być zarówno przyczyną otyłości jak i jej powikłaniem. Z genetyką nie ma dyskusji, dlatego najtrudniejsze wyzwanie mają osoby, które w żaden sposób nie są odpowiedzialne za wystąpienie choroby. Jednak wciąż przez wielu z nas postrzegane są jako osoby leniwe i winne otyłości.

To właśnie dlatego o chorobie warto i należy rozmawiać, aby uświadomić skalę problemu, który już niedługo może dotknąć i nas. Stąd nie oceniajmy osób otyłych, a starajmy się zrozumieć ich problemy i wyzwania związane z otyłością, z którymi muszą zmagać się każdego dnia.