Cukrzyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Może przez długi czas przebiegać bez oczywistych objawów. Często osoby zmagające się z cukrzycą postrzegane są jako osoby z nadwagą, ogromnym apetytem i nieumiarkowaniem w jedzeniu.
Tymczasem cukrzyca może, ale wcale nie musi objawiać się nadwagą czy nadmiernym apetytem. Mogą chorować na nią także osoby aktywne, szczupłe i z pozoru zdrowe.
Nie jest także chorobą osób w starszym wieku. Okazuje się, że u coraz większej liczby młodych osób diagnozowana jest ta choroba. Warto więc wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy.
Cukrzyca – co wiemy o tej chorobie?
To choroba, o której rzadko kto nie słyszał. W jej dosłownym tłumaczeniu z łaciny (diabetes mellitus) oznacza „cedzenie wody przez ciało” oraz „słodki jak miód”. Oba te określenia idealnie oddają objawy towarzyszące chorobie. To m.in. bardzo duże pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz słodkawy posmak krwi.
Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Początkowo jej objawy wcale nie są oczywiste i można je powiązać z zupełnie innymi przyczynami niż cukrzyca. Tymczasem co roku diagnozuje się coraz więcej przypadków tej choroby i to u coraz młodszych osób.
Już nie jest chorobą seniorów, bo coraz częściej występuje u młodych osób, a nawet dzieci. Zbyt późno zdiagnozowana i nieleczona cukrzyca może jednak prowadzić do bardzo poważnych powikłań. To nie tylko amputacja kończyn zaatakowanych przez chorobę, trudno gojące się rany, ale także zaburzenia pracy układu sercowo–naczyniowego.
Cukrzyca uznana jest za chorobę metaboliczną organizmu, a jej cechą charakterystyczną jest dysfunkcja trzustki, która nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości insuliny lub wyprodukowana insulina nie jest w odpowiednio wykorzystywana przez organizm. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń metabolizmu białek, węglowodanów oraz lipidów.
Rodzaje cukrzycy
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyróżnia się cztery rodzaje cukrzycy. Są to:
- Cukrzyca typu 1 zwana także cukrzyca pierwotną, insulinozależną czy wieku młodzieńczego. Dotyka około 15-20% chorych, a w szczególności narażone są na nią dzieci i młodzież. Jej cechą charakterystyczną jest to, że rozwija się bardzo gwałtownie, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.
- Cukrzyca typu 2. Określana jest także jako cukrzyca wtórna, insulinoniezależna lub wieku dojrzałego. To najczęściej występująca postać choroby, która diagnozowana jest u około 80-90% pacjentów. Dotyka przede wszystkim osoby dorosłe, najczęściej po 40 roku życia. Nie oznacza to jednak, że u osoby młodszej nie może być rozpoznana. Charakteryzuje się nawracającymi stanami zapalnymi i trudnością w kontrolowaniu.
- Cukrzyca ciążowa. Jak sama nazwa wskazuje, diagnozowana jest u kobiet ciężarnych. Co ciekawe rozpoznawana jest także u kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z wysokim poziomem glukozy we krwi.
- Cukrzyca typu 3. To rodzaj cukrzycy, do którego zalicza się wszystkie inne problemy z wysokim poziomem cukru, jak chociażby cukrzyca MODY, która podobna jest do tej typu 2, jednak diagnozowana jest zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.
Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?
Cukrzyca typu 2, z którą zmaga się najwięcej pacjentów to chyba najbardziej podstępny rodzaj tej choroby. Przez długi czas może wcale nie dawać żadnych alarmujących objawów.
Pierwsze jej symptomy mogą się pojawić nawet po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów dla niej charakterystycznych. Dlatego właśnie często jest diagnozowana przypadkiem, przy okazji innych badań.
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu 2 należy m.in. bardzo duże pragnienie i zwiększona częstotliwość oddawania moczu, drażliwość, apatia, przewlekłe zmęczenie oraz zaburzenia ostrości widzenia. Dodatkowo sygnałem, że możemy zmagać się z cukrzycą, jest także szybki spadek masy ciała, przy stosowaniu normalnej diety. Jak widać więc, objawy te wcale nie kojarzą się z cukrzycą, raczej z problemami układu nerwowego i przemianą materii.
Z kolei w przypadku cukrzycy typu pierwszego, tak samo występuje duże pragnienie i częste oddawanie moczu oraz osłabienie organizmu, senność i nadmierny apetyt połączony ze spadkiem masy ciała.
Cukrzycy nie należy lekceważyć. Dlatego, aby zdiagnozować ją jak najszybciej, warto co najmniej dwa razy do roku wykonać badania kontrolne poziomu cukru we krwi.