Sport dla kobiet

Wydaje Ci się, że uprawianie sportu jest ponad Twoje siły? Z pewnością tak jest, jeśli wyobrażasz sobie męczące treningi i wylewanie potów na siłowni.

Niby wiesz, że sport to zdrowie, świetna kondycja i super figura. Z drugiej jednak strony jak Ty, zapracowana od świtu do nocy kobieta znajdziesz czas jeszcze na sport? Okazuje się, że to naprawdę prostsze niż Ci się wydaje.

Sport to zdrowie bez względu na wiek

W dzisiejszej modzie fit wielu z nas trudno się odnaleźć. Lansowany jest zdrowy styl życia i diety, które mają nam pomóc osiągnąć ten cel. Wspomina się także o konieczności uprawiania sportu.

Sport najczęściej kojarzy nam się z wysiłkiem i godzinami spędzonymi w sali ćwiczeń. A to już z marszu zniechęca wiele z nas. Tak naprawdę jednak, jeśli faktycznie chcesz coś zrobić w tym kierunku, wcale nie musisz katować się morderczymi treningami. Jest wiele innych sposobów, aby trenować. I to w zgodzie z samą sobą i czasem (lub jego brakiem), którym dysponujemy.

Od dziecka wpajano nam w szkole, że sport uprawiać trzeba. Tylko że chyba dla niejednej z nas lekcje w-fu raczej zapamiętałyśmy jako zmuszanie się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. No właśnie. A okazuje się, że sport może być łatwy, lekki i sprawiać nam przyjemność. I to w każdym wieku.

Według badań osoby, które ćwiczą i są aktywne fizycznie, nie tylko dłużej żyją, ale także jakość tego życia jest lepsza. Trenujący jogę seniorzy czy starsi miłośnicy pływania nie narzekają na zdrowie tak jak ich rówieśnicy, których jedynym sportem jest oglądanie seriali telewizyjnych. Sport jest naprawdę ok w każdym wieku. Tylko jak się zmobilizować?

Metoda małych kroków

Uprawianie sporu nie wymaga wcale dużej ilości czasu. Zatem możesz trenować w każdej wolnej chwili i nie musisz wcale się do tego szczególnie przygotowywać. Najtrudniej jest jednak zacząć. Wiadomo, pierwszy krok jest najtrudniejszy. Jednak, gdy już go zrobisz, zobaczysz, że naprawdę warto. Przede wszystkim zastanów się, co lubisz robić. Twoje ciało lubi ruch, więc i Ty także.

Nie musisz od razu brać udziału w maratonie czy startować w olimpiadzie. Zacznij od czegoś prostego. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, zacznij jeździć. Na początku nie muszą być to wielokilometrowe trasy. Tym bardziej, gdy nie masz kondycji. Wtedy efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Powoli, każdego dnia staraj się wyruszać w coraz dłuższą trasę, ale zacznij od parku czy ścieżek rowerowych w pobliżu Twojego zamieszkania.

Oczywiście, jazda na rowerze to nie jedyny sport, który możesz zacząć uprawiać. Kochasz basen? Zapisz się na niego i chodź regularnie. Na pierwszy raz nie musisz przez godzinę pływać. Wystarczy, że pokonasz kilka długości basenu.

Nikt nie wymaga od Ciebie kondycji pływaczki. Ważne, że Twoje ciało i mięśnie zaczną pracować. A co jeśli nie lubisz ani roweru, ani pływania? Jest mnóstwo innych możliwości. Lubisz biegać, zacznij biegać, kochasz rolki, zacznij na nich jeździć. Rób to, co sprawia Ci przyjemność.

Martwisz się, że nie wystarczy Ci motywacji? Nie martw się. Motywację napędza dobre nastawienie. Jeśli będziesz je mieć, motywacja też będzie.

Co daje uprawianie sportu?

Mimo iż wiele spraw możemy załatwić z pozycji kanapy, nasze ciało nie lubi pozycji siedzącej. Zwłaszcza gdy przebywa w niej długo. Dlatego warto zacząć się ruszać. Z pewnością nasz organizm nam z to podziękuje. Korzyści z uprawiania sporu jest mnóstwo.

Kiedy zaczniesz ćwiczyć, zobaczysz, jak szybko poprawi Ci się nastrój i samopoczucie. Ruch powoduje bowiem wzrost produkcji endorfin, czyli hormonu szczęścia. Trenując, zwiększasz też ekspansję białek, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Oznacza to, że kiedy uprawiasz sport, Twój mózg zwiększa swoje procesy poznawcze, czyli łatwiej przyswajasz nowe informacje. Jeśli masz stresującą pracę, sport pomoże Ci go zredukować. Żyjąc w ciągłym napięciu, fundujesz organizmowi ekstremalne dawki kortyzolu odpowiedzialnego za stres. To przez niego jesteś ciągle zmęczona.

Sport ułatwi Ci złagodzenie tych dolegliwości i przywróci równowagę nerwową. Ale to jeszcze nie wszystko. Osoby, które regularnie uprawiają sport, są sprawniejsze i młodsze niż ich rówieśnicy, którzy nie trenują. Wynika to z lepszego krążenia i poprawy cery u osób trenujących. I jeszcze jedno.

Ćwiczenia uelastyczniają stawy i mięśnie. Dzięki temu Twoje ciało pozostanie gibkie i sprawne na długie lata.