Zalet jazdy na rowerze jest naprawdę sporo. To ten wspaniały szum wiatru, szczęk zębatki i ruch, który odbywa się nie za szybko i nie za wolno, na naszych zasadach. Która z nas nie jeździła na rowerze w dzieciństwie, nie zna tego smaku podróży na dwóch kółkach.
To poczucie wolności, kontroli i przede wszystkim wspaniałe doznania dla zmysłów. Czy można chcieć więcej? Oczywiście, że tak. Korzyści z jazdy na rowerze jest mnóstwo. Oto kilka z nich.
Rower jest dobry na wszystko
Na szczęście czasy, gdy komunijny rower miał nam służyć przez pół życia, dawno minęły. Dziś możemy mieć taki rower, o jakim zamarzymy. Dopasowany do naszej sylwetki i aktywności fizycznej.
Dla kobiet, które nie mają w planach wyścigu Tour de Pologne, z powodzeniem wystarczy miejski rower, a dla tych, które marzą o wycieczkach po bezdrożach, na pewno sprawdzi się rower górski czy trekkingowy. Bez względu jednak na to, jaki model wybierzemy, każdy z nich na pewno spełni się w roli prywatnego trenera i doskonałego narzędzia do zgubienia kilku kilogramów.
Jazda na rowerze nie tylko pobudza zmysły, ale także metabolizm, o czym wiele z nas zapomina. Rower sprawdzi się w każdych warunkach. Jeśli jesteś więc miłośniczką wypraw na łonie natury, idealnie sprawdzi się klasyczny rower. Jeśli nie masz czasu na ruch na świeżym powietrzu i to on jest główną wymówką przed jazdą na rowerze, wybierz model stacjonarny, który na pewno spełni oczekiwana nawet najbardziej wymagającej właścicielki.
Co daje jazda na rowerze?
Rower to wciąż fantastyczny środek transportu. Doceniany jest za lekkość, kontrolę jazdy i przede wszystkim za wygodę. Jadąc na rowerze, nie musisz stać w korkach, nie martwisz się o miejsce parkingowe, a jego utrzymanie kosztuje niewiele w porównaniu z samochodem. Dlatego gdy tylko zaczyna robić się cieplej, coraz więcej z nas przesiada się z auta na rower.
Dzięki niemu szybko przemieścisz się z jednego miejsca w drugie i sprawniej będziesz poruszać się w miejskim gąszczu. Ścieżki rowerowe, które w wielu miastach łączą dzielnice, a nie prowadzą donikąd, dodatkowo ułatwiają jazdę na rowerze. Oszczędność czasu i pieniędzy dla wielu z nas jest kluczowym argumentem za tym, aby zacząć jeździć na rowerze.
Jednak nie tylko względy ekonomiczne sprawiają, że warto przesiąść się na rower. Okazuje się, że jazda rowerem ma wiele korzyści dla zdrowia. Nie tylko pomaga dotlenić organizm, ale także poprawia funkcjonowanie wielu układów. Jakie korzyści przynosi jazda na tradycyjnym rowerze, o których warto wiedzieć?
Jazda na rowerze spala tłuszcz i nie tylko
Jazda na rowerze pomaga spalić tłuszcz i zaoszczędzić pieniądze, podczas gdy jazda autem pomaga odkładać tłuszcz i tracić pieniądze. Sporo jest w tym prawdy. Jeżdżąc na rowerze, zmuszasz swoje ciało do wysiłku fizycznego, autem zaś nie. Okazuje się, że aby spalić tłuszcz i rzeczywiście zeszczupleć, powinnyśmy jeździć na rowerze co najmniej przez 30 minut. Jednak nic nie dzieje się samo.
Jeśli więc co prawda będziesz jeździć na rowerze te pół godziny dziennie, ale wzbogacisz dietę o pączki i inne bomby kaloryczne, to na pewno nie schudniesz, a nawet możesz przytyć. Jak w każdym planie treningowym ważne jest tu połączenie odpowiedniej diety i ruchu. Zatem jeśli zaplanowałaś zgubić zbędne kilogramy i ma Ci w tym pomóc jazda rowerem na pewno powinnaś zrezygnować z niezdrowych przekąsek.
Oprócz poprawy metabolizmu jazda na rowerze pomaga wzmocnić mięśnie. Co prawda wiele osób uważa, że jedynie mięśnie nóg, ale to nieprawda. Owszem, najintensywniej podczas jazdy rowerem pracują mięśnie nóg, a konkretnie łydek, ale także mięśnie pośladków, klatki piersiowej i rąk. Dzięki temu może nie będziesz mieć sylwetki atlety, ale na pewno ją wzmocnisz.
Jazda na rowerze wzmacnia serce i poprawia samopoczucie
Rower to doskonały sposób na poprawę krążenia i funkcji serca. Dowiedziono, że jazda na rowerze doskonale dotlenia organizm, zwiększa wydolność organizmu i obniża ciśnienie. Dzięki temu osoby zmagające się z dolegliwościami układu krążenia mogą poprawić kondycję i stan zdrowia, co z kolei przekłada się na niższe ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
Poza tym w czasie wysiłku nasz organizm zwiększa produkcję endorfin, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Dzięki jeździe na rowerze więc jesteśmy szczęśliwsze i czujemy się świetnie. Zatem, jak tu nie przesiąść się na rower, zwłaszcza że pogoda do tego jest idealna?