uczenie się w każdym wieku

Dla wielu osób edukacja zakończyła się na studiach i jest to dla nich zamknięty rozdział w życiu. Codzienna bieganina pomiędzy pracą i domem zapewnia im wystarczająco dużo rozrywki. A szkoda.

Okazuje się, że na naukę nigdy nie jest za późno, a podjęcie dalszej edukacji po czterdziestce może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego coraz popularniejsze stają się szkoły wieczorowe, studia podyplomowe i kursy dokształcające.

Tym bardziej że dziś wcale nie musimy wychodzić z domu, aby się uczyć. Wiele uczelni proponuje zajęcia online, eksternistyczne, które pomogą nam zdobyć upragnione kwalifikacje. Co daje nam nauka w wieku dojrzałym?

Po co się uczyć po czterdziestce?

Dla wielu osób dorosłych powrót do szkoły w wieku dojrzałym jest stratą czasu. Kolejne wkłady, zaliczenia i egzaminy wydają się nudne i bezsensowne. W końcu kobieta czy mężczyzna po czterdziestce to raczej osoba o ugruntowanej pozycji zawodowej, życiu rodzinnym, zatem po co mu jeszcze szkoła? Do tego co będzie, gdy nie zdam egzaminu, albo nie będę w stanie z uwagi na wiek przyswoić wiedzy? Nic bardziej błędnego!

Uczyć się można w każdym wieku. To, że umysł osób młodszych jest bardziej chłonny, nie oznacza, że czterdziestolatków nie. Wystarczy tylko poćwiczyć, a zdobywanie wiedzy może być fantastyczną przygodą życia. Dlaczego? Bo już nic nie musimy. Nie musimy udowadniać rodzicom jak bardzo jesteśmy ambitni, ani swoim szefom, że potrafimy więcej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby, które podjęły dalszą edukację po czterdziestce, uczą się dla samych siebie. To już nie jest ten wiek, kiedy musimy dokonać wyboru, a nasz 18-letni umysł jest zdezorientowany i nie wie, czy pójść w kierunku pasji, czy perspektyw zawodowych. W dojrzałym wieku doskonale wiemy, czego chcemy i w którym kierunku zamierzamy pójść.

Być może będzie to niespełniona młodzieńcza pasja a może podniesienie kwalifikacji, aby być na czasie ze zmieniającym się rynkiem pracy. Wybór należy do nas. Co możemy zyskać, ucząc się w dojrzałym wieku?

Zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych

Rynek pracy ciągle się zmienia. Wciąż pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzin. Nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązana sprawiają, że niektóre branże odczuwają niedosyt wykwalifikowanych pracowników. Nie chodzi tylko o specjalistów od fizyki kwantowej, ale także osób o kwalifikacjach niszowych. Doskonałym przykładem jest specjalista BHP. Każda firma powinna mieć w swym zakładzie taką osobę zatrudnioną.

Tymczasem specjalistów z tej dziedziny na rynku pracy brakuje. Dlatego osoby, które posiadają kwalifikacje tego rodzaju, są dosłownie rozchwytywane na rynku pracy. Kwalifikacje można zdobyć na wiele sposobów. Może być to policealna szkoła albo studia podyplomowe. Oczywiście, możliwości zdobycia nowych kwalifikacji jest wiele. Tym bardziej że osoba po czterdziestce to najczęściej doświadczony pracownik.

Osoby w tym wieku doskonale odnajdują się w nowych realiach szkolnych i potrafią zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Porównując bowiem doświadczonego pracownika, który zdobywa nowe umiejętności z młodym, świeżo po szkole czy po studiach, zdecydowanie wygrywa wiek starszy. Pracodawcy owszem, cenią nowe, kreatywne podejście młodych ludzi, jednak za nimi powinno iść także doświadczenie. A tego młody pracownik nie ma.

Z kolei pracownik z długim stażem, który podniósł swoje kwalifikacje, jest cenny, gdyż jego nowe umiejętności mogą przyczynić się do jego awansu.

Nauka odmładza mózg

Oprócz czysto pragmatycznych korzyści uczenie się po czterdzieste ma także doskonały wpływ na nas samych. Nauka jest dla naszego mózgu jak trening wysiłkowy, który doskonale pobudza jego pracę. Dzięki temu mamy możliwość zachowania jego pełnej sprawności na dłużej. Z badań wynika, że nasz mózg ma zdolność regeneracji.

Podczas procesu uczenia tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a proces ten może trwać przez całe życie. Tylko od nas zależy czy będzie on trwał krócej, czy dłużej. Jeśli więc chcemy zachować jasność umysłu, doskonałą kondycję mózgu, warto zacząć się uczyć. Bo tak naprawdę na naukę nigdy nie jest za późno.

Doskonałym tego potwierdzeniem są m.in. uniwersytety III wieku, gdzie seniorzy mogą zgłębiać wiedzę bez względu na swój wiek.