Herbaty to bardzo popularny napój i trudno wyobrazić sobie dzień bez filiżanki aromatycznego naparu. Herbata doskonale nawadnia i rozgrzewa organizm, a ta w wersji mrożonej idealnie schładza w upalny dzień.
Ma wiele odmian, z których każda ma nieco inne właściwości. Łączy je jedno, to doskonały smak i aromat, który kojarzy nam się z domowym ciepłem i przytulnością. Oprócz tego wiele herbat ma określone właściwości prozdrowotne, które wspierają organizm w usuwaniu toksyn.
Jedną z najbardziej cenionych odmian jest biała herbata. Co ją wyróżnia na tle innych herbat? Poznaj wyjątkowe właściwości białej herbaty.
Biała herbata – czym jest?
Nie jest żadną tajemnicą, że największym producentem herbaty są Chiny. To światowa potęga i chyba każda z nas wie, że najlepsza herbata pochodzi właśnie z Chin. Co ciekawe, do uprawy herbaty wykorzystywane są te same rośliny, bez względu na to czy uprawiana jest herbata czarna, zielona czy biała.
Jedyna różnica, która faktycznie ma znaczenie, jest sposób ich uprawy, metoda zbierania. Dlatego biała herbata nie różni się w fazie sadzenia od innych odmian. Znaczenie ma jednak czas zbierania jej liści.
Otóż jeśli chcemy uzyskać białą herbatę, należy młode listki, które w tym czasie mają jeszcze postać pąków, zbierać wczesną wiosną i przed wysuszeniem ogrzać je za pomocą pary wodnej. Pąki suszone są od razu po zebraniu. W ten sposób uzyskuje się herbatę, która jest najmniej przetworzona, przez co zachowuje swe cenne właściwości.
Okazuje się, że takich pąków potrzeba aż 80 tysięcy, aby uzyskać 250 gramów białej herbaty. To właśnie dlatego jest zdecydowanie droższa niż czarna czy zielona herbata. Jednak jej łagodny smak i aromat są w stanie zrekompensować jej cenę.
Jakie właściwości ma biała herbata?
W czym jest lepsza biała herbata w porównaniu z innymi? Przede wszystkim jej wyjątkowe właściwości są efektem techniki i czasu jej zbierania. W tej racji, że pozyskiwana jest z młodych listków, a właściwie pąków, jest najmniej przetworzoną, czyli najzdrowszą herbatą.
Zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy takich jak polifenole i katechiny. Ich głównym zadaniem jest niszczenie wolnych rodników, czyli komórek odpowiedzialnych za stres oksydacyjny i starzenie się naszego organizmu. Rola tych przeciwutleniaczy jest niezwykle istotna dla naszego organizmu.
Katechiny skutecznie obniżają poziom cholesterolu, przez co mają dobroczynny wpływ na układ krążenia. Zapobiegają także rozwojowi miażdżycy, zawałowi serca i udaru mózgu. Ale to jeszcze nie wszystko.
Dowiedziono, że biała herbata zapobiega także próchnicy, doskonale stymuluje pracę mózgu, poprawiając koncentrację, pamięć i pobudza do działania. Biała herbata jest także polecana osobom chorym na osteoporozę i zapalenie stawów, gdyż zawarte w niej składniki doskonale wzmacniają stawy i kości.
Dlaczego warto pić białą herbatę?
Dobroczynny wpływ białej herbaty sprawia, że jest doskonałą alternatywą dla zwykłej, czarnej herbaty. Okazuje się, że regularne picie białej herbaty pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, poprawia wygląd i kondycję skóry.
Napar białej herbaty działa także przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu może być skutecznym wsparciem w walce ze stanami zapalnymi i zakażeniem grzybami. Biała herbata jest także cennym źródłem witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy i łagodzi napięcia.
Znajdziemy w niej także mnóstwo mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawiera mangan, fluor i niacynę, czyli witaminę B3, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Dodatkowo biała herbata doskonale pobudza i wykazuje podobne działanie jak kawa.
Dlatego jest świetną alternatywą dla porannej kawy. I zdecydowanie zdrowszą. Z uwagi na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze biała herbata świetnie spełni się nie tylko do picia, ale także do użytku zewnętrznego. Doskonale sprawdzi się jako okład na opuchnięte i zmęczone oczy. Doskonale łagodzi świąd i pieczenie, przywracając komfort widzenia.
To tylko kilka korzyści, które daje picie białej herbaty. Jej dobroczynne właściwości wykorzystywane są także w kosmetykach pielęgnacyjnych. Warto po nie sięgnąć, jeśli marzysz o gładkiej i doskonale nawilżonej skórze.