Psy śpiące

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I nie ma w tym żadnej przesady. Psy są wierne, kochające i empatyczne. I zawsze są przy nas, gdy ich potrzebujemy.

Pies nie ocenia Cię jak ludzie, dla niego ważne jest, że jesteś przy nim i może z Tobą iść przez życie. Dosłownie. Pies kocha Cię miłością bezgraniczną, bezwarunkową i tak po prostu.

Nie stawia granic, warunków, dla niego liczysz się Ty i tylko Ty. Oto pięć powodów, dla których warto mieć psa.

1. Pies sprawia, że czujemy się potrzebni

Nawet wśród ludzi można czuć się samotnym. Pies będzie przy nas, nawet gdy inni ludzie nie mogą. Dlatego posiadanie psa zalecane jest osobom samotnym z różnych powodów, jak i tym, które czują, że przestały być potrzebne innym.

Każdy właściciel psa nie może narzekać na brak zajęć. Zwierzak potrafi nas zaabsorbować i sprawić, że zapominamy o problemach i przestajemy czuć się samotni. Wystarczy wziąć szczeniaka do domu, a na pewno dostarczy nam rozrywki każdego dnia.

Posiadając psa, nie czujemy się wyobcowani, bo psiak oferuje nam wsparcie emocjonalne, miłość i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. To także pomaga budować poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Poza tym psu zawsze jesteśmy potrzebni. Sam się nie nakarmi ani nie wyprowadzi na spacer. Już samo patrzenie na psa sprawia, że czujemy się lepiej.

2. Pies korzystnie wpływa na serce

Okazuje się, że posiadanie psa ma dobry wpływ na układ krążenia. Dowiedziono naukowo, że właściciele psów żyją dłużej i rzadziej skarżą się na dolegliwości sercowe. Według badań posiadacze psa mają niższe ciśnienie krwi i wyższą tolerancję na stres.

Już samo mieszkanie z psem redukuje dolegliwości sercowo – naczyniowe i sprawia, że czujemy się lepiej. Badania wykazały, że przebywanie z psem łagodzi uczucie napięcia, hamuje wytwarzanie kortyzolu, przez co sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na stres, który jest główną przyczyną zawałów serca.

Dlatego osobom chorującym na serce zalecane jest towarzystwo psa.

3. Posiadanie psa rozwija umiejętności społeczne u dzieci

Pies może być doskonałym nauczycielem zachowań społecznych u dzieci. Okazuje się, że dzieci mieszkające w domu ze zwierzęciem mają lepsze umiejętności społeczne, mają lepszą koordynację ruchową i lepiej się rozwijają.

Posiadanie psa w rodzinie z dziećmi sprawia też, że maluchy mają większą wiarę w siebie, rzadziej chorują i lepiej się uczą. Poza tym posiadanie psa pozwala wypracować u dzieci naturalne odruchy opiekuńcze i poczucie obowiązku.

Osoby, które w dzieciństwie dorastały z psem, lepiej radzą sobie w życiu. Jeśli więc chcemy, aby nasze dzieci lepiej się rozwijały, kupmy im psa.

4. Psy pomagają radzić sobie ze stresem i chorobami

Nie jest tajemnicą, że psy są świetnymi terapeutami. Głaskanie psa uspokaja i pomaga nawiązać więź ze zwierzakiem. Dlatego z pomocy psów korzystają lekarze zajmujący się dziećmi autystycznymi, wycofanym społecznie. Pies pomaga złagodzić stres i uczucie niepokoju.

Wystarczy 10 minut głaskania psa, aby nasz oddech spowolnił, obniżyło się ciśnienie krwi i uspokoiło serce. Dzieci z rodzin posiadających psa lepiej radzą sobie też w sytuacjach kryzysowych i stresujących niż dzieci, które nie mają psa.

Psy pomagają również w leczeniu urazów wywołanych stresem. Nie przez przypadek weterani wojskowi lepiej radzą sobie ze stresem pourazowym, gdy w ich otoczeniu jest pies. Jego obecność łagodzi dolegliwości i pomaga lepiej radzić sobie z kryzysem choroby.

5. Posiadając psa jesteśmy aktywni fizycznie

Pies wymaga spacerów. Dlatego właściciele psów kilka razy dziennie wychodzą na dwór. Ruch na świeżym powietrzu sprzyja lepszemu samopoczuciu i poprawia krążenie.

Jeśli dodatkowo fundujemy naszemu czworonogowi godzinne spacery, nasze ciało nabiera określonych nawyków. To ruch, który nasz organizm kocha. Dodatkowym plusem spacerów jest to, że dzięki temu nasz pupil ma gdzie spożytkować nadmiar energii. Dzięki temu czuje się szczęśliwy i ma mniejszą skłonność do gryzienia naszych ukochanych butów.

Osoby, które posiadają psa, mają lepszą odporność i kondycję niż osoby, w których otoczeniu psa nie ma. Zwierzak zmusza nas do ruchu, przez co jesteśmy po prostu zdrowsi, mniej chorujemy i czujemy się lepiej.

I jak tu nie mieć psa?