spacer przez las

Aktywność fizyczna to nieodłączny element odchudzania. Ruszając się, nie tylko jesteśmy w stanie efektywniej zgubić zbędne kilogramy, ale także dotlenić organizm i zyskać kondycję. Spacer na odchudzanie? Dlaczego nie?

Z pewnością tą metodą zachwyceni będą miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu i właściciele psów. Tylko, jak długo albo jaki dystans musimy pokonać, aby faktycznie zacząć się odchudzać przez spacer?

Dlaczego warto spacerować?

W dobie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy otyłość spacer może być doskonałą profilaktyką. Tym bardziej że spacer najczęściej kojarzy nam się z przyjemną aktywnością fizyczną. Nie musimy się nigdzie spieszyć, możemy iść w swoim tempie i dokąd tylko chcemy.

Okazuje się, że regularne spacery zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzyce, nadciśnienie tętnicze oraz mają dobroczynny wpływ na naszą psychikę. Podczas spaceru nasz mózg się resetuje i zaczyna lepiej funkcjonować.

Spacer zapewnia nam także dotlenienie, co również pozytywnie wpływa na nasz mózg. Poza tym może być także świetnym wsparciem w odchudzaniu. Okazuje się, że przejście 1000 kroków pozwala nam spalić około 40 kalorii.

Ile jest ich w kilogramie tłuszczu? Jeden kilogram tłuszczu magazynuje aż 7700 kalorii. Zatem, aby spalić kilogram, musimy naprawdę się postarać.

Co dają regularne spacery?

Wystarczy spojrzeć na statystyki zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Każdego roku są one wyższe, co niestety nie napawa optymizmem. Okazuje się, że aż 35% zgonów w Polsce jest wynikiem chorób układu krążenia, a aż 25% związanych jest z nowotworami.

Siedzący tryb życia, predyspozycje genetyczne czy niezdrowy styl życia to wszystko sprawia, że nasze zdrowie i kondycja są coraz gorsze. Co możemy więc zrobić, aby żyć dłużej i zdrowiej? Na geny wpływu nie mamy.

Jednak jest wiele innych aspektów życia, które możemy poprawić. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Nikt nie wymaga, abyś po całym dniu w pracy, bieganinie zakupowej czy całodziennym sprzątaniu miała jeszcze ochotę na morderczy trening na siłowni. Jednak warto coś dla siebie zrobić.

Dlatego spacery są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają ochoty na intensywne treningi, a chcą być aktywne fizycznie. Podjęcie decyzji w tej kwestii jest łatwe. O wiele trudniej postanowienie zamienić na czyny. Bo tak naprawdę o wiele prościej jest nam zmienić dietę niż wyjść z domu.

Zwykle zasłaniamy się brakiem czasu, zmęczeniem albo poczuciem wstydu. Tymczasem najgorzej jest zrobić pierwszy krok, każdy następny będzie już łatwiejszy. Jeśli więc zdecydowałaś, że chcesz zadbać o swoje zdrowie, naprawdę wyjdź z domu i wybierz się na spacer. Po powrocie będziesz zmęczona, ale i szczęśliwa. Zobaczysz, że spacerowanie może być naprawdę bardzo przyjemne. I do tego może pomóc zgubić zbędne kilogramy.

Ile trzeba zrobić kroków, żeby schudnąć?

Zmniejszenie masy ciała to efekt dostarczenia organizmowi mniejszej ilości kalorii niż potrzebuje. Na tym w głównej mierze opiera się większość diet odchudzających. Przyjmowane mniejszej ilości kalorii sprawia, że nasz organizm zmuszony jest do sięgania po zapasy energetyczne zgromadzone w tkance tłuszczowej.

Najprostszym sposobem jest stosowanie odpowiedniej diety o obniżonej kaloryczności. Jednak sama dieta może nie wystarczyć, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Najlepiej połączyć ją z aktywnością fizyczną, która poprawi metabolizm i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Jaki więc deficyt energetyczny będzie optymalny, aby schudnąć? W jednym kilogramie tłuszczu zmagazynowane jest około 7700 kalorii.

Aby spalić tę ilość, musimy wygenerować odpowiedni deficyt kaloryczności. Oczywiście nie chodzi o to, aby przez tydzień nic nie jeść, ale aby tak zaplanować jadłospis i aktywność fizyczną, by uporać się z kaloriami szybciej niż normalnie. Okazuje się, że przejście 1000 kroków dla osoby ważącej około 70 kg to ubytek jedynie 40 kalorii.

Zatem, aby spalić kilogram tłuszczu, musimy zrobić ponad 192 tysiące kroków. Czy to dużo? To zależy. Przejście tysiąca kroków szybkim marszem zajmuje około 6 minut, spacerkiem – 10. Oznacza to, że przez godzinę szybkiego marszu możemy zrobić 10000 kroków, co pozwoli nam spalić 1 kg tłuszczu w ciągu 19 dni. Brzmi zachęcająco? Zatem już dziś zacznij spacerować, a efekty zobaczysz szybciej niż myślisz.