Nuty muzyka

Wydaje Ci się, że nic nie jest ok? Nie masz ochoty ani energii na nic? Popraw sobie nastrój! Nie mamy tu na myśli żadnych niedozwolonych wspomagaczy, a…muzykę. Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że muzyka fantastycznie potrafi poprawić nam nastrój.

Każda z nas ma swoje ulubione utwory, które dodają energii i sprawiają, że świat wygląda inaczej niż jeszcze kilka minut temu.

Dzięki pozytywnym skojarzeniom zapominamy o problemach i zaczynamy się lepiej czuć. Które utwory najlepiej poprawią nam humor?

Muzyka jest dobra na wszystko

Okazuje się, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może też świetnie poprawić nastrój. To jeden z najsilniejszych bodźców, który ma na nas wpływ. Dowiedziono naukowo, że klasyczna pomaga w nauce, skoczna i szybka przyspiesza tempo odczuwania czasu, a niektóre utwory poprawiają nastrój.

Muzyka z powodzeniem wykorzystywana jest w terapii i odpoczynku. Potrafi fantastycznie zrelaksować, pomóc w zasypianiu i dodać energii po przebudzeniu. Doskonale to wie każda z nas, która nie wyobraża sobie poranka bez dawki energetycznej muzyki.

Dzięki niej szybciej budzimy się i wprawiany w dobry nastrój. Nawet jeśli czeka nas ciężki dzień w pracy czy mamy do załatwienia mnóstwo rzeczy. Dzięki muzyce świat po prostu wygląda lepiej.

Utwory poprawiające humor

Tak naprawdę to, iż muzyka potrafi genialnie poprawić nam nastrój, nie jest jedynie naszym subiektywnym odczuciem. Kilka lat temu dr Jacob Jolij, holenderski neurobiolog został poproszony o zbadanie preferencji muzycznych Brytyjczyków i stworzenie listy utworów, które wpływają na poprawę nastroju.

W ten sposób powstała lista 10 utworów, które zdaniem naukowca najlepiej poprawiają nasze samopoczucie. Według naukowca dobra piosenka to taka, która odwołuje się do naszych emocji. Jest osobista i w naszym przekonaniu tylko „nasza”. W ten sposób jej rytm, słowa i przesłanie potrafią do nas dotrzeć.

Zdaniem naukowca muzyka jest mocno związana z naszymi emocjami i pamięcią. Jeśli więc przywołuje pozytywne skojarzenia, jest w stanie skutecznie sprawić, że poczujemy się lepiej. Zdaniem neurobiologa, aby faktycznie taka piosenka sprawiła, że poczujemy się lepiej, powinna spełniać określone kryteria. To m.in. motyw liryczny, tempo i klucz muzyczny, które powinna mieć.

Brzmi to trochę naukowo, choć jest to prosty przepis na poprawiającą humor piosenkę. Weźmy pod uwagę np. piosenki świąteczne. One zawsze potrafią wprowadzić nas w doskonały nastrój. Odwołują się bowiem do pozytywnych skojarzeń związanych ze świętami i utrzymane są w radosnej, lekkiej tonacji.

Które utwory trafiły na naukową listę jako świetnie poprawiające humor?

Top lista 10 utworów na błyskawiczną poprawę nastroju

Stworzona lista to oczywiście jedynie propozycja dla każdej z nas. Znalazły się na niej utwory, które na pewno poprawią nam szybko humor.

Oto 10 najlepszych piosenek na poprawę nastroju. Koniecznie wypróbujcie, jak działają, bo działają lepiej niż mocna kawa z rana.

10. Katrina & The Waves – „Walking On Sunshine”

9. Gloria Gaynor- „I Will Survive”

8. Bon Jovi – „Livin’ On A Prayer”

7. Cyndi Lauper – „Girls Just Want To Have Fun”

6. The Monkees – „I’m a Believer”

5. Survivor – „Eye Of The Tiger”

4. Billy Joel – „Uptown Girl”

3. The Beach Boys – „Good Vibrations”

2. Abba – „Dancing Queen”

1. Queen – „Don’t Stop Me Now”

To oczywiście wybór naukowy. Każda z nas może stworzyć własną listę piosenek, które poprawią nam szybko nastrój.

Jeśli macie swoje ukochane utwory, które przywołują pozytywne wspomnienia, przygotujcie taką listę dla siebie. Podczas tworzenia swojej top listy zawsze kierujcie się własnymi emocjami.

Dzięki temu na pewno przygotujecie najlepszą listę piosenek, które w mig poprawią Wam humor na cały dzień. Nie muszą to być koniecznie piosenki zagraniczne. Polscy artyści również mają w swoich propozycjach fantastyczne piosenki, które dodadzą nam energii i sprawią, że świat będzie lepszy.

Sprawdźcie same. Włączcie swój ulubiony kawałek i dajcie się porwać pozytywnym emocjom. To naprawdę działa!