Wydaje się, że witaminy to niezbędne składniki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. I jest to prawda. Jednak każda z nich powinna być przyjmowana w odpowiedniej dawce, gdyż przedawkowanie większości z nich może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Tak właśnie jest z witaminą D, która w zbyt dużych ilościach jest toksyczna, czyli groźna dla naszego organizmu.
Witamina D – cenna dla organizmu
Nie trzeba nikogo przekonywać, że witamina D jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu. Bierze udział w mineralizacji kości, zębów, zapewnia prawidłową pracę mięśni oraz chroni komórki nerwowe. Dodatkowo wykazano jej korzystne działanie na układ odpornościowy, serce oraz układ krążenia.
Mimo jej dobroczynnego wpływu aż 90% Polaków ma niedobór witaminy D. Dlatego powinniśmy uzupełniać jej braki codzienną dietą i odpowiednią suplementacją. I z tym bywa różnie. Z jednej strony tak wiele osób zmaga się z jej niedoborem, z drugiej zaś kiedy zaczynamy ją uzupełniać, często przesadzamy.
Aby jednak witamina ta zapewniła nam zdrowie, należy przyjmować ją w odpowiedniej dawce. Skutki nadmiernej suplementacji witaminą D mogą bowiem być bardzo niebezpieczne i zamiast pomoc, pogorszyć stan zdrowia. Jakie objawy daje przedawkowanie witaminy D? Po czym poznać, że przyjmujemy jej za dużo?
Przedawkowanie witaminy D groźne dla organizmu
Witamina D to jedna z najprostszych w suplementacji witamin. Powstaje w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego w miesiącach letnich warto korzystać ze słońca, oczywiście pamiętając o odpowiedniej ochronie przed poparzeniami. Okazuje się, że jeśli wystawimy skórę do słońca w miesiącach letnich, między godziną 10 a 15, już po 15-20 minutach możemy wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu.
Co ciekawe, nie da się przedawkować witaminy D ze słońca. Podobnie jest w przypadku spożywania posiłków bogatych w witaminę D. Dlaczego? Wynika to stąd, że pokarmowych źródeł witaminy D jest niewiele, a składniki posiłków, zawierają jej niewielką ilość. Zatem dobrze zbilansowana dieta jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę D bez obaw o jej przedawkowanie.
Problem pojawia się, gdy zaczynamy dodatkową suplementację, której popularność w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Wszystko to za sprawą Covid-19, przed którym rzekomo miała chronić witamina D w wysokiej dawce. Aby uniknąć zachorowania, przyjmowaliśmy ją w dawkach 4000 jednostek i większych.
To zdecydowanie za dużo, gdyż w tym wypadku więcej wcale nie oznacza lepiej. Wręcz przeciwnie. Przyjmowanie witaminy D w większych niż zalecana dawka może mieć fatalne skutki dla organizmu.
Co świadczy o przedawkowaniu witaminy D?
Jeśli zaczęłaś wspomagać się suplementami z witaminą D, warto kontrolować jej poziom w organizmie. Markerem zawartości witaminy D jest pomiar stężenia 25-hydroksycholekalcyferolu – 25 (OH)D3 we krwi. Jest to badanie, które wykonuje się, aby sprawdzić poziom obecności tej witaminy w organizmie. Zalecane jest zwłaszcza seniorom oraz dzieciom, które narażone są na ryzyko niedoboru witaminy D.
Powinny je także regularnie wykonywać osoby z osteoporozą, otyłe oraz te, które długo przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. Zalecane jest wykonanie tego badania zarówno przed rozpoczęciem dodatkowej suplementacji jak i w jej trakcie, aby ocenić poziom stężenia witaminy w organizmie.
Wynik poniżej 20 ng/ml oznacza niedobór witaminy i wtedy konieczne jest dodatkowe wsparcie suplementami. Powyżej 50 ng/ml do 100 ng/ml oznacza prawidłowy poziom witaminy D. Z kolei wynik powyżej 100 do 200 ng/ml oznacza stężenie potencjalnie toksyczne, natomiast powyżej 200 to już stężenie toksyczne, przy którym konieczne jest leczenie nadmiaru witaminy D.
Objawy nadmiaru witaminy D
O ile niedobór jest szkodliwy dla organizmu, o tyle nadmiar witaminy D jest bardzo niebezpieczny. Kiedy w wyniku nieprawidłowej suplementacji następuje przedawkowanie witaminy D, dochodzi do zaburzeń wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. Przedawkowanie witaminy D można jednak zaobserwować samodzielnie.
Do typowych symptomów należą nudności, bóle brzucha, utrata apetytu, zaparcia, biegunka, odwodnienie, nadmierne pragnienie, zmęczenie, szumy uszne czy drażliwość. Nie jest jednak w pełni wyjaśnione, jakie dawki witaminy D są toksyczne. Jeśli któreś z objawów Cię niepokoją, zgłoś się do lekarza i wykonaj badanie poziomu stężenia witaminy D.