taniec tańcząca kobieta

Taniec jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ile razy słysząc muzykę, zaczynasz poruszać się w jej rytmie? W ten sposób odreagowujemy stres i w naturalny sposób wyrażamy emocje, pragnienia i po prostu się relaksujemy.

To jedna z najlepszych metod na pozbycie się stresu i wysmuklenie sylwetki. Jakie jeszcze korzyści daje nam taniec?

Tańczyć każdy może, bez względu na wiek i stan zdrowia

Zastanawiasz się, co takiego jest w tańcu, że nie możemy bez niego żyć? I nie chodzi u wcale o treningi na sali tanecznej czy popisy na miarę „Tańca z Gwiazdami”. Chodzi o te delikatne pląsy, w które wprowadzamy nasze ciało, słysząc muzykę.

Poruszając się w rytm, zaczynamy się relaksować i przestajemy myśleć o problemach. Nie przez przypadek taniec uznawany jest za doskonałą metodę terapii depresji. Okazuje się, że osoby, które często podrygują w rytm muzyki, są mniej zestresowane, bardziej radosne i mniej narzekają.

Tańcząc, jakkolwiek potrafimy, jesteśmy w stanie wyrzucić z siebie nagromadzone emocje i energię, którą kumulowaliśmy przez cały dzień. Okazuje się, że taniec jest dobrą terapią dosłownie dla wszystkich z nas. Nie musimy mieć żadnych wyjątkowych umiejętności tanecznych, aby tańczyć.

To właśnie jest w tańcu niesamowite. Możemy tańczyć w kuchni podczas przygotowania posiłku, podczas mycia zębów, a nawet w sklepie. Nie musimy się do niego przygotowywać, a jedynie dać się ponieść muzyce, która wprawi nasze ciało (i umysł) w stan euforii.

Taniec korzystnie wpływa na zdrowie

Nie trzeba nawet być ekspertem, aby wiedzieć, że taniec pozytywnie na nas wpływa. Podczas tańca wytwarzają się hormony szczęścia, które sprawiają, że czujemy się wspaniale. Tańcząc, jesteśmy w stanie zredukować stres i napięcie, które często są naszym nieodłącznym towarzyszem na co dzień. Dzięki temu podczas tańca czujemy się rozluźnieni, zrelaksowani.

Poprzez taniec wyrażamy także emocje, których nie potrafimy określić słowami, przez co uwalniamy się od problemów i negatywnych uczuć. Taniec doskonale wpływa także na nasz mózg, dla którego taniec jest formą medytacji. Podczas tańca po prostu nie zaprzątamy naszych myśli problemami, dzięki czemu w tym czasie mózg może się zregenerować. To dlatego po tańcu czujemy się lżejsi, spełnieni i po prostu szczęśliwi.

Nie sposób też pominąć jeszcze jednej korzyści dla zdrowia, którą daje taniec. Wysiłek fizyczny związany z tańcem podkręca nasz metabolizm, poprawia krążenie i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Dlatego tancerki mają smukłą sylwetkę i nie muszą się odchudzać. Jeśli więc marzymy o zgubieniu zbędnych kilogramów, zamiast przejść na dietę powinnyśmy zapisać się do szkoły tańca.

Co daje nam taniec?

Regularny trening tańcem poprawia nasza odporność na wysiłek fizyczny. Nie zapominajmy, że taniec to ćwiczenia fizyczne, które większość z nas wykonuje w sposób naturalny, a nie jako wynik planu treningowego na siłowni. Im częściej i dłużej tańczymy, tym nasz organizm jest bardziej wytrzymały, a nasza kondycja lepsza.

Wzmaga się także przemiana energetyczna, gdyż podczas tańca intensywnie się pocimy, co wpływa na poprawę sylwetki. Taniec to taki trening aerobowy, który poprawia pracę serca i przyspiesza krążenie. Jesteśmy też lepiej dotlenieni, zatem i nasza cera jest ładniejsza. Taniec poprawia także gibkość i elastyczność ciała.

Podczas tańca wzmacniamy mięśnie i stawy, co może u niektórych osób być najlepszą rehabilitacją po zabiegach czy wypadku. Dodatkowo taniec wspaniale rozwija i poprawia koordynację ruchową. Dzięki temu nasze ruchy są płynne, a konieczność dostosowania się do tempa oraz synchronizacja różnych części ciała poprawia naszą świadomość siebie.

Taniec doskonale sprawdza się przy leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży oraz u osób starszych. No i jeszcze jedna bardzo ważna korzyść. Taniec poprawia nam nastrój, dodaje energii, przez co czujemy się młodsi i szczęśliwi. A jeśli czujemy się szczęśliwi, żadne problemy nam niestraszne.

Taniec polecany jest także osobom, które mają problem ze snem. Wysiłek fizyczny, dotleniony mózg oraz zmęczone mięśnie sprawiają, że łatwiej zasypiamy, a sen faktycznie przynosi odprężenie. Bo taniec jest dobry na wszystko. Leczy ciało i duszę oraz pomaga nam nabrać pewności siebie. Dlatego jeśli chcemy zafundować sobie najlepszą dietę odchudzającą połączoną z terapią antystresową, zacznijmy tańczyć!