dieta po 40-tce

Przekroczyłaś czterdziestkę i widzisz, jak Twoje ciało się zmienia? Na pewno z sentymentem wspominasz czasy, gdy nie musiałaś stosować żadnych diet, aby Twoja sylwetka była smukła, a ciało jędrne. Niestety, to co dobre często szybko się kończy.

Zastanawiasz się co zrobić, aby kilogramy, których Ci przybyło, zniknęły bezpowrotnie? Po czterdziestce odchudzanie staje się trudniejsze niż jeszcze dziesięć lat wcześniej. Twoje ciało się zmienia, ale nie oznacza to, że nic nie możesz z tym zrobić.

Sprawdźmy więc, jaką powinnaś stosować dietę po 40, aby znów cieszyć się smukłą sylwetką.

Co się dzieje w organizmie kobiety po czterdziestce?

Zauważyłaś, że od kiedy skończyłaś 40 lat, coraz mniej masz masy mięśniowej, a coraz więcej fałdek tłuszczu? Dodatkowo zmiany hormonalne i wolniejszy metabolizm działa Ci na nerwy? Wiele z nas zaczyna w panice szukać rozwiązania tego problemu.

Tylko że tego rodzaju zmiany są zupełnie normalnym zjawiskiem u czterdziestolatki. To zmiany, których nie da się odwrócić, jednak można je spowolnić. Po czterdzieste spada o około 25% zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeśli więc nie zmieniłaś swojej diety i jesz tyle samo i tak samo jak jeszcze dziesięć lat temu, może to skończyć się dodatkowymi kilogramami.

Organizm po prostu zaczyna magazynować tłuszcz, czego efekty widoczne są od razu. To dlatego nawet jeśli nie jesz więcej, zaczynasz przybierać na wadze. A wszystko jest winą naszego organizmu.

W okresie około menopauzalnym zmniejszeniu ulega poziom hormonów płciowych. Dodatkowo zaczynają pojawiać się pierwsze zmiany miażdżycowe spowodowane spadkiem „dobrego” cholesterolu. To także moment, gdy zamiast spaceru chętniej wybieramy siedzenie na kanapie. Wszystko to powoduje spadek kondycji organizmu oraz wydolność mięśni.

Dodatkowo nasza skóra traci z dnia na dzień jędrność i elastyczność, co sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej. Jeśli faktycznie chcesz przestać się starzeć w tak szybkim tempie, warto zmienić dietę i nawyki żywieniowe.

Jednak nic nie dzieje się samo, więc pora przejść na dietę. Dieta pomoże pozbyć się nadmiarowych kilogramów, poprawi nasz nastrój i przede wszystkim spowolni proces starzenia.

Jaka dieta po czterdziestce?

Przede wszystkim taka, która pomoże złagodzić objawy menopauzy. Źle zbilansowana dieta dla czterdziestolatki może nie tylko przyspieszyć proces przekwitania, ale także nasilić objawy menopauzy.

Wiele z nas spożywa w tym czasie za dużo soli, cukrów i alkoholu. Z pewnością to nie pomaga. Dlatego powinnaś zacząć zdrowo się odżywiać. Odpowiednio zbilansowana dieta po czterdziestce polega na przyjmowaniu odpowiedniej ilości i jakości produktów. Na pewno powinnaś zrezygnować z tłustego mięsa, masła i przekąsek oraz słodyczy.

Mięso wieprzowe lepiej zastąp chudszym, czyli drobiem, rybami i owocami morza. Warto też zacząć jeść mniej słodkich owoców i zastąpić je cytrusami. Mają cenne składniki odżywcze oraz witaminy, a często nawet o połowę mniej cukru. Ogranicz także podjadanie między posiłkami. Jeśli już musisz coś przekąsić, wybieraj zdrowe przekąski.

Warto po 40tce wzbogacić swoją dietę o rośliny strączkowe, które pomagają w łagodzeniu objawów menopauzy. I jeszcze jedno. Nie przejadaj się. Warto odejść od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu. Mózg potrzebuje kilku minut, aby uzyskać informację, że jesteśmy najedzone.

Dieta po czterdziestce – co powinna zawierać?

Każda czterdziestolatka powinna wiedzieć, że jej dieta powinna składać się z 4-5 małych posiłków. Posiłki powinny być przygotowane ze świeżych produktów i najlepiej przyrządzać je samodzielnie.

Zamiast orzeszków czy chrupek podjadaj marchewkę, seler albo owoce. I przede wszystkim nie jedz po godzinie 19. Wieczorem Twój organizm nie poradzi sobie ze spaleniem dostarczonych mu kalorii.

Z pewnością w diecie czterdziestolatki nie powinno zabraknąć chudego mięsa, ryb, owoców morza, ciemnego pieczywa oraz produktów z pełnego przemiału. Nie zapomnij także o warzywach i owocach, które dostarczają witamin i są cennym źródłem błonnika. Równie ważny jest także nabiał, który przyczynia się do mineralizacji kości i opóźnia osteoporozę.

Oprócz odpowiedniej diety równie ważny dla czterdziestolatki jest sport. Każda aktywność fizyczna poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm i sprawia, że czujemy się lepiej. Dlatego, jeśli faktycznie chcesz schudnąć po 40tce, połącz odpowiednią dietę ze sportem.