metabolizm napoje

Niedługo wiosna, zatem warto byłoby pochwalić się światu zgrabną sylwetką. Niestety zima to czas, gdy większości z nas przybywa nieco fałdek tu i ówdzie. Dlatego szukamy skutecznego sposobu na zgubienie zbędnych kilogramów.

Jeśli naprawdę chcemy zeszczupleć, nie tylko ważne jest to, co jemy, ale także to, co pijemy. Wybierając dietę redukcyjną, najlepiej jest wybrać taką, która zapewnia zbilansowane posiłki, ale także i napoje. Jeśli chcemy dodatkowo podkręcić metabolizm, warto wieczorem wypić napój, który przyspieszy procesy trawienne. Jakie to napoje?

Woda – doskonale nawadnia i jest bez kalorii

To pierwszy i chyba najbardziej oczywisty wybór. Wodę oczywiście należy pić przez cały dzień, w rozsądnych ilościach i regularnie. Na pewno nie pomoże nam przyspieszyć metabolizmu niepicie jej przez cały dzień, a dopiero wieczorem i to od razu półtora litra.

Podobnie jest z posiłkami. Jeśli przez cały dzień zapominamy o nich, a wieczorem wygłodniałe rzucamy się na jedzenie, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Zamiast szczupleć, możemy zacząć przybierać na wadze.

Wodę należy pić małymi łykami i w określonych proporcjach. Wówczas nasz organizm przyzwyczai się, że co kilka godzin otrzymuje odpowiednie nawodnienie. Wodę warto pić samą lub z dodatkiem soku z wyciśniętej cytryny. Taki napój nie tylko doskonale nas nawodni, ale także odświeży.

Sama woda nie zawiera kalorii, a ta z sokiem cytryny naprawdę niewiele. Dlatego warto na nią postawić. Po przebudzeniu rano będziemy czuły się fantastycznie.

Napoje z błonnikiem

Jeśli naprawdę chcemy podkręcić metabolizm, warto też sięgnąć po napoje zawierające błonnik. To naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu przez enzymy znajdujące się w naszym układzie pokarmowym. W efekcie błonnik jest wydalany bez wchłaniania, a wraz z nim inne substancje. Dlatego jest tak ważny dla prawidłowej przemiany materii. Jeśli więc chcemy dodatkowo przyspieszyć metabolizm, warto pic wieczorem napoje, które go zawierają.

Najbardziej oczywistym jest kompot z suszonych śliwek. Owoce oraz ich sok zawierają sorbitol, czyli naturalnie występujący alkohol cukrowy. Substancja ta doskonale normalizuje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Nie jest wchłaniany przez organizm, zatem do jelita grubego trafia niemal w niezmienionej postaci. Dodatkowo wykazuje właściwości osmotyczne, czyli wciąga i gromadzi wodę oraz poprawia perystaltykę jelit. Oprócz suszonych śliwek sorbitol znajdziemy także w jeżynach, morelach oraz świeżych śliwkach.

Poza kompotem ze śliwek metabolizm doskonale także przyspieszają koktajle owocowo-warzywne, zawierające zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny w wodzie błonnik. Jaka jest między nimi różnica?

Błonnik rozpuszczalny wchłania wodę i zmiękcza kał, przez co ułatwia wydalanie. Znajdziemy go w owocach, warzywach, nasionach i orzechach.

Błonnik nierozpuszczalny z kolei nie wchłania wody, ale działa w jelitach jak miotła pomagająca przesuwać się zawartości jelita. Przyspiesza wypróżnianie bez niepożądanych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Herbatki ziołowe przed snem

Doskonałym pomysłem na przyspieszenie metabolizmu są także różnego rodzaju herbaty. I tu świetnie sprawdzi się herbata imbirowa. Fantastycznie rozgrzewa oraz stymuluje pracę układu pokarmowego, wspomagając jego funkcjonowanie.

Według przeprowadzonych badań imbir skutecznie skraca czas opróżnienia żołądka oraz poprawia motorykę układu pokarmowego. Oprócz herbatki imbirowej warto też wieczorem sięgnąć po napar z mięty, rumianku lub kopru włoskiego. Takie napoje wykazują działanie rozluźniające, odprężające i pomagają zasnąć. Innym doskonałym wsparciem w gubieniu kilogramów może być również napar z siemienia lnianego, który łagodzi dolegliwości żołądkowe, reguluje pracę jelit oraz łagodzi zaparcia. Świetnie sprawdzi się jako napój przed snem, a dobroczynne właściwości siemienia lnianego są doskonale znane. Nie tylko działa na przewód pokarmowy, ale także jest cennym składnikiem witamin i minerałów.

Jeśli jednak oczekujemy, że tak przygotowany napar skutecznie wesprze nas w walce z nadmiarowymi kilogramami, najlepiej pić go bez dodatku cukru. Cukier może bowiem zaburzyć dobroczynne działanie, co w rezultacie nie przyniesie oczekiwanego efektu. Napoje bez cukru potrafią być naprawdę smaczne i są na pewno zdecydowanie zdrowsze. Dzięki temu możemy poczuć prawdziwy smak składników, z których został przygotowany.