pies owczarek zabawa z patykiem

Wielu właścicielom psów wydaje się, że ich pupil powinien być szczęśliwy zawsze. W końcu sama obecność właściciela powinna wywoływać u niego radość. I na pewno tak jest.

Jednak sama obecność „pańcia” to jeszcze za mało, aby nasz psiak czuł się szczęśliwy. Tym bardziej że obecnie większość właścicieli czworonogów po pandemii wróciła do pracy stacjonarnej i mniej czasu spędza w mieszkaniu.

To dla zwierzaka szok, zwłaszcza tego, który stał się naszym domownikiem podczas pandemii. Wiele psów w takiej sytuacji może czuć się zagubionych i niepewnych. Jak więc poprawić jakość ich życia, aby znów czuły się szczęśliwe?

Psy też odczuwają emocje

Złość, gniew, przygnębienie – to emocje, które nie tylko odczuwa człowiek, ale i zwierzęta. Podobnie jak my psy w ciągu dnia odczuwają wiele wahań nastrojów, emocji i uczuć. To zupełnie normalne, w końcu są także istotami żywymi.

Jednak, jeśli te negatywne stany utrzymują się dłużej niż normalnie, warto pomóc zwierzakowi. On też może wpaść w depresję. Niestety takie sytuacje zdarzają się w u futrzaków równie często jak u ludzi. Tylko że z psem nie pójdziemy do psychologa.

Dlatego warto stać się prywatnym terapeutą naszego psa, jeśli zaobserwujemy u niego objawy przygnębienia i osłabienia nastroju. Smutny pies to kiepski towarzysz. Nie ma ochoty na żadne szaleństwa i zabawy. Jak zatem poprawić humor swojemu psu? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zabawa dobra na wszystko

Dobre samopoczucie naszego psiaka to wynik równowagi w jego psychice. Utrzymuje się tak długo, jak pewne warunki ku temu są spełnione. Jak więc przywrócić ten stan, gdy nasz psiak jest przygnębiony?

Najlepszym sposobem na poprawę jego nastroju jest zaspokojenie jego potrzeb fizycznych i psychicznych. Każdy właściciel czworonoga wie, że pies jest szczęśliwy wtedy, gdy poświęcamy mu czas. A jak pies lubi spędzać z nami czas? Oczywiście na zabawie. To element naszych relacji, który nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny zwierzaka, ale i dba o jego psychikę.

Co może być lepszego niż wspólna szalona zabawa z ukochanym właścicielem? Dlatego każdego dnia warto poświęcić trochę czasu na wspólną zabawę z psem. Zwłaszcza gdy nasz pupil większość dnia spędza sam w domu. Dlatego warto wynagrodzić mu naszą nieobecność zabawą.

Postaw na zabawy węchowe, rzucanie patyków czy wspólne gonitwy. To także i Tobie pomoże rozruszać mięśnie po wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem. Nieodłącznym elementem zabaw są także zabawki, które psy uwielbiają. Wybierz jednak te, które będą dopasowane do wielkości pupila i jego preferencji.

Najlepsze dla psa są te zabawki, którymi może się dzielić z właścicielem. Zatem idealnie sprawdzą się sznurki do ciągnięcia, sztuczne kości czy piłki na sznurku. Radość, którą mu sprawisz, spowoduje, że na pewno Twój pies poczuje się szczęśliwy.

Aktywne spacery uszczęśliwią każdego psa

Zabawę z psiakiem można połączyć ze spacerem. Im bardziej aktywna forma rozrywki, tym pies będzie szczęśliwszy. Dlatego nawet jeśli rano przed pracą nie masz czasu na godzinny spacer, zaplanuj go po pracy.

Długie spacery doskonale poprawiają relacje z psem i więzi Was łączące. Warto jednak zadbać, aby wspólny spacer nie był tylko maszerowaniem w konkretnym kierunku, czy od drzewa do drzewa. Podczas spaceru można doskonale zaplanować wspólne zabawy, aby spacer był atrakcyjny nie tylko dla jednej strony.

Wspólne bieganie za piłką, węszenie i tropienie „zwierzyny” to doskonała rozrywka dla psa. Taki spacer można także połączyć z uprawianiem sportu. Oczywiście pod warunkiem, że jesteś właścicielem psa, który lubi biegać. Jeśli zatem jeździsz na rowerze czy biegasz, a Twój pies jest mistrzem biegania, połącz spacer ze sportem. Wtedy połączysz przyjemne z pożytecznym. Psu zapewnisz odpowiednią dawkę ruchu u boku ukochanego właściciela, a Ty zaliczysz trening.

Jednak zawsze należy dopasować dyscyplinę do możliwości czworonoga. Jeśli pies jest typowym kanapowcem albo nie ma predyspozycji na psa wyścigowego, nie zmuszaj go do takiej aktywności. Mopsy czy buldożki francuskie raczej nie będą za Tobą biegać przy rowerze. Za to husky czy wyżeł z ogromną przyjemnością stanie się towarzyszem treningów.

Sama rozrywka to jednak za mało, aby uszczęśliwić psa. Pies, podobnie jak człowiek, aby być szczęśliwym, potrzebuje także poczucia bezpieczeństwa. Jeśli pupil będzie czuł się komfortowo nie tylko w Twoim towarzystwie, ale także w środowisku, w którym przebywa, na pewno będzie szczęśliwym psem.