metody antykoncepcji tabletki antykoncepcyjne

Jeśli przekroczyłaś czterdziestkę i nie planujesz powiększenia rodziny, warto stosować antykoncepcję. W tym wieku jest ona szczególnie ważna. Oczywiście, możesz stosować taką metodę, która jest dla Ciebie korzystna, zgodna z Twoim światopoglądem, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna dla zdrowia.

Co prawda z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, jednak wciąż może ona zajść w nieplanowaną ciążę. Którą metodę antykoncepcji wybrać więc po czterdziestce?

Czy po 40 płodność ustaje?

Absolutnie nie. Co prawda wiele zależy od naszych predyspozycji genetycznych, poziomu hormonów i ogólnego stanu zdrowia, to jednak po czterdziestce nie kończy się okres płodności u nas.

Przyjmuje się, że z wiekiem pula jajeczek, które są zdolne do zapłodnienia, spada, jednak nie znikają one wraz z przekroczeniem czterdziestki. Przyjmuje się, że największa ilość jajeczek produkowana jest przez kobiecy organizm między 20 a 25 rokiem życia. To czas, kiedy teoretycznie kobieta ma największe szanse zajść w ciążę.

Trzydziestolatka ma jedynie 12% z liczby jajeczek zdolnych do zapłodnienia, a czterdziestolatka jedynie 3-5%. To oznacza, że także i ona może zajść w ciążę. Wraz z wiekiem zwiększa się także ilość cyklów bezowulacyjnych i wzrasta poziom tzw. markera rezerwy jajnikowej.

Zatem do kiedy kobieta powinna stosować antykoncepcję? Standardowo przyjmuje się, że niehormonalne środki antykoncepcyjne kobiety powinny przyjmować do czasu, gdy po ukończeniu 50 roku życia przez rok nie będzie miała miesiączki. W przypadku gdy stosujemy terapię hormonalną możemy jednak nie zorientować się, kiedy przestałyśmy być płodne, gdyż sztuczne hormony zawarte w takich preparatach podtrzymuje regularne cykle.

Aby sprawdzić, czy nadal możemy zajść w ciążę, najlepiej jest zrobić badanie poziomu hormonów podwzgórzowych FSH i estradiolu. Co, jednak, gdy wciąż jesteśmy aktywne seksualnie? Jeśli nie planujemy ciąży, warto stosować antykoncepcję.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać po 40-tce?

Dla dojrzałych kobiet jest wiele metod zapobiegania ciąży. Oczywiście nie mamy tu na myśli kalendarzyka małżeńskiego, o którym nawet nastolatki wiedzą, że się nie sprawdza. Aby wybrać najlepszą metodę antykoncepcji, warto skonsultować swoją decyzję z ginekologiem. Podczas badań i wywiadu sprawdzi, czy kobieta nie cierpi na choroby przewlekłe, które są przeciwwskazaniem dla antykoncepcji hormonalnej.

Lekarz, zalecając środki zapobiegające ciąży, weźmie pod uwagę nasz styl życia, kondycję oraz nasze doświadczenie z samą antykoncepcją. Bo antykoncepcja po czterdzieste powinna nie tylko być skuteczna, ale także bezpieczna dla naszego organizmu. Jeśli dotąd nie próbowałyśmy antykoncepcji hormonalnej, nagłe rozpoczęcie jej stosowania może być szokiem dla organizmu.

Oczywiście możemy stosować także antykoncepcję dostępną bez recepty jak prezerwatywy, środki plemnikobójcze czy kapturki. Jednak są to wciąż zawodne metody zapobiegania nieplanowanej ciąży.

Dużą popularnością cieszą się także wkładki domaciczne, których skuteczność jest duża, jak również krążki domaciczne, plastry czy zastrzyki. Najczęściej jednak wybierane są tabletki antykoncepcyjne.

Jakie tabletki antykoncepcyjne po 40-tce?

To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Tym bardziej gdy już kiedyś stosowałyśmy tabletki i dobrze były tolerowane przez nasz organizm. Najlepsze tabletki antykoncepcyjne dla czterdziestolatki to preparaty dwuskładnikowe, które zawierają estrogen i progesteron lub jednoskładnikowe z progesteronem.

Przyjmuje się, że tabletki, które zawierają w swym składzie około 30 mikrogramów estrogenu, są najlepsze dla dwudziestolatek i trzydziestolatek lub kobiet do 40 roku życia. Im jesteśmy starsze, tym tabletki antykoncepcyjne powinny zawierać coraz niższe dawki estrogenu.

Co ciekawe, na rynku dostępne są także tabletki o nieco innym składzie niż popularny estrogen i progesteron. Zawierają naturalny walerian estradiolu, który doskonale sprawdza się u kobiet w okresie przed menopauzalnym, czyli w okolicach czterdziestki. Składnik ten pomaga utrzymać kobiecie po czterdzieste regularne cykle i zapobiega nieprzyjemnych objawom przekwitania oraz pozwala łagodnie przejść przez ten trudny okres w życiu każdej kobiety.